HaberlerDünyaRus Dışişleri'nden ABD'nin 'seçimlere müdahale' suçlamasına yanıt

Rus Dışişleri'nden ABD'nin 'seçimlere müdahale' suçlamasına yanıt

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD istihbaratının, Rusya'nın 2020 başkanlık seçimlerini etkilemeye çalıştığı iddiasının yer aldığı raporu için "sıradaki yalan ve dezenformasyon dizgesi" değerlendirmesinde bulundu.

Rus Dışişleri'nden ABD'nin 'seçimlere müdahale' suçlamasına yanıt

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Amerikan istihbaratının Rusya'nın ABD'deki seçimlere müdahale ettiği yönündeki suçlamaları hakkında "Sanki Amerikan gizli servisleri bu tür belgelerle varlıklarını ve faaliyetleri için tahsis edilen muazzam bütçeleri haklı çıkarmak istiyorlar gibi" ifadelerini kullandı.

Amerikan istihbaratının birkaç yıldır, müdahale olasılığından endişe duyduğu; müdahale olduğu ya da planlandığını tespit ettiği yönünde 'aynı şeyleri tekrarlayıp durduğunu' belirten Zaharova "Bu, sıradaki yalan, dezenformasyon, düzmeceler dizgesidir. Amerikan tarafının daha ilginç, daha taze, daha gerçekçi bir şey bulmasının zamanı geldi." ifadelerine yer verdi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, 16 Mart Salı günü, Rusya'nın ABD'deki 2020 başkanlık seçimlerini etkilemeye çalıştığı iddiasının yer aldığı bir rapor yayımlamıştı.

Raporda, Rus yönetiminin, Demokrat aday Joe Biden ve Demokratik Parti'yi gözden düşürmek için algı operasyonu başlatma talimatı verdiği öne sürülüyor. Diğer yandan raporda Rusya'nın, ABD'nin 'seçim alt yapısına sızma girişimlerinin' gözlemlenmediği kaydediliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER