HaberlerDünyaRuhani ile Merkel nükleer anlaşmayı görüştü

Ruhani ile Merkel nükleer anlaşmayı görüştü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde "Avrupa, nükleer anlaşmayı ve hedeflerini gerçekten korumak istiyorsa, bunu pratikte kanıtlaması gerekiyor" dedi.

Ruhani ile Merkel nükleer anlaşmayı görüştü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde nükleer anlaşmaya yeni konuların getirilmesini imkânsız olarak nitelendirerek, “BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan ve İran'ın ve dünyanın altı büyük ülkesinin çabalarının bir sonucu olan nükleer anlaşma, net bir çerçeveye sahip ve değiştirilemezdir” dedi.

Yaptırımların devam etmesi ve tarafların yükümlülüklerine uymaması durumunda nükleer anlaşmanın sürmesinin meşruiyetten yoksun olduğunu belirten Ruhani, “Anlaşmayı korumanın tek yolu, ABD’nin insanlık dışı ve yasadışı yaptırımlarını kaldırması ve anlaşmaya geri dönmesidir” ifadesini kullandı.

Ruhani, bölgede barış ve istikrarın önemine dikkati çekerek “Barışın ve güvenliğin sağlanması ve terörizmin ortadan kaldırılması ancak tüm ülkelerin yapıcı iş birliği ile mümkün olacaktır” ifadelerinde bulundu.

Ruhani, İran ve Almanya’nın uzun geçmişe dayali ilişkilerine atıfta bulunarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin özellikle ekonomik ve ticari ilişkiler alanında geliştirilmesi ve bu alanda tüm kapasitelerin kullanılması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca, Avrupa'nın nükleer anlaşmayı ve hedeflerini gerçekten korumak istediği durumunda bunu pratikte kanıtlaması gerektiğini ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de görüşmede, uluslararası bir anlaşma olarak nükleer anlaşmanın sürdürülmesi gerektiğini vurgulayarak, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için diyalog ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesini ve ihtilafların çözülmesi için tüm ülkelerin iş birliği yapmasını istedi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER