HaberlerDünyaRabia meydanında öldürülen Esma'nın annesi ve ağabeyine hapis cezası

Rabia meydanında öldürülen Esma'nın annesi ve ağabeyine hapis cezası

Mısır mahkemesi, Rabiatü El-Adeviyye meydanında başından vurularak öldürülen Esma'nın annesi Sena ve ağabeyi Enes Biltaci'ye 6 ay hapis cezası verdi.

Rabia meydanında öldürülen Esma'nın annesi ve ağabeyine hapis cezası

Mahkeme, Tora Cezaevi'nde göz altına alındığı sırada 'yetkililere zorluk çıkardıkları' gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed El-Biltaci'nin eşi Sena ve oğlu Enes Biltaci'ye 6 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Savcılık, Aralık 2013'te başkent Kahire'deki Tora Cezaevi'nde tutuklu bulunan Biltaci'yi ziyaret etmek istedikleri sırada 'Yetkililere zorluk çıkarmak' suçlamasıyla gözaltına alınan eşi ve oğlunun kefaletle serbest bırakılmasına karar vermişti. Kahire Ceza Mahkemesi ise bu kararı kaldırarak Muhammed Biltaci'nin eşi Sena ve oğlu Enes'i 6 ay hapse mahkum ettiğini duyurdu.

Mısır'da, 2013'te İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) yanlısı devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve yönetimine karşı gerçekleştirilen askeri müdahalenin ardından, Mursi destekçileri Rabiatü El-Adeviyye Meydanı'nda toplanmıştı. Aynı yılın Ağustos ayında polisin sert müdahalesi sonucu çıkan çatışmalarda bine yakın kişi hayatını kaybetmişti. Bu süreçte Rabia meydanında bulunan Muhammed Biltaci'nin kızı Esma, silahla başından vurularak öldürülmüştü. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Tunus: Filistinlilerin haklı davasını desteklemeye devam edeceğizTunus: Filistinlilerin haklı davasını desteklemeye devam edeceğizEnsarullah Hareketinin "terör örgütü" listesine alınma kararına dünyadan tepkilerEnsarullah Hareketinin "terör örgütü" listesine alınma kararına dünyadan tepkilerDünya genelinde Covid-19 nedeni ile ölenlerin sayısı 2 milyonu geçtiDünya genelinde Covid-19 nedeni ile ölenlerin sayısı 2 milyonu geçtiHeniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştüHeniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştüIrak'ta ABD üssüne füzeli saldırıIrak'ta ABD üssüne füzeli saldırı
SIRADAKİ HABER