HaberlerDünyaPutin: Vietnam ile ticaret hacmi 10 milyar dolara yükselecek

Putin: Vietnam ile ticaret hacmi 10 milyar dolara yükselecek

Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri Nguyen Fu Chong ile görüşen Rusya lideri Putin, "Rusya-Vietnam Hükümetlerarası Komisyonu, toplam değeri 20 milyar doları aşan 17 yatırım projesi üzerinde çalışıyor" dedi.

Putin: Vietnam ile ticaret hacmi 10 milyar dolara yükselecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Moskova'da Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri Nguyen Fu Chong'u ağırladı.

Görüşmenin ardından konuşan Putin, iki ülke arasındaki ticaret hacminin birkaç yıl içinde 10 milyar dolara çıkabileceğini söyledi. Bunun için gerekli imkan ve mekanizmaların mevcut olduğunu belirten Rus lider, "Rusya-Vietnam Hükümetlerarası Komisyonu, toplam değeri 20 milyar doları aşan 17 yatırım projesi üzerinde çalışıyor" dedi.

2013 yılında karşılıklı ticaret hacminin yaklaşık yüzde 9 arttığını ifade eden Putin, Rus şirketlerin Vietnam'daki yatırımlarının 2 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Vladimir Putin, Avrasya Gümrük Birliği (AGB) ile Vietnam arasında serbest ticaret bölgesi kurulmasına yönelik çalışmaların sona yaklaştığını da belirterek, "Vietnam'ın AGB ile serbest ticaret bölgesi kuran ilk ülke olacak" ifadesini kullandı. Chong, serbest ticaret bölgesinin 2015 yılında hayata geçmesini beklediklerini kaydetti.

RUSYA VE VİETNAM, ÇOK SAYIDA ANLAŞMA İMZALADI

Chong ve beraberindeki heyet, Başbakan Dmitriy Medvedev başkanlığındaki Rusya hükümeti ile Rusya-Vietnam Hükümetlerarası Komisyon toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı sonunda iki ülke arasında enerji, kitle iletişim, enformasyon teknolojileri, haberleşme, eğitim, bilim ve kültür alanlarında önemli anlaşmalar imzalandı.

Enerji alanındaki anlaşma dahilinde, Dolginsk petrol yatağında yapılacak çalışmalar için Gazprom Neft ve PetroVietnam'ın yer alacağı ortak bir konsorsiyum oluşturulması kararlaştırıldı. İki şirket, Rusya'daki çeşitli petrol yataklarında işbirliği yapma konusunda da anlaşma sağladı. Öte yandan, Gazprom Neft'in Vietnam'daki Dung Quat petrol rafinerisine petrol göndermesi de karara bağlandı. (rsfmradio)

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER