HaberlerDünyaPutin: Ukrayna olayları ortak trajedi, durmak zorunda

Putin: Ukrayna olayları ortak trajedi, durmak zorunda

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da yaşananların ortak trajedi olduğunu, bunu durdurmak için herkesi elinden geleni yapmaya çağırdı.

Putin: Ukrayna olayları ortak trajedi, durmak zorunda
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da yaşananların ortak trajedi olduğunu, bunu durdurmak için herkesi elinden geleni yapmaya çağırdı.

Seliger-2014 forumunda gençlerle bir araya gelen Putin, “Ben Ukrayna’da yaşanan olayların büyük bir trajedi olduğunu düşünüyorum. Bu bizim ortak trajedimiz. En kısa sürede bunun durması için herşey yapılmalı…” çağrısında bulundu.

Rus lider, Batı Ukrayna’nın Avrupa ile tarihi bağlarına rağmen, Ukrayna’nın bu bölgesindekilerin de aynı görüşe doğru zorlanmaması gerektiğini söyledi.

Putin, “Onlar doğal olarak Katolik dünyası ile özel ilişkiler geliştirdi. Doğal olarak komşuları, dilleri ve kültürleri iç içe geçti. Ancak onlar bu düşüncelerini tüm Ukrayna geneline zorlamamalı..” dedi.

Kiev’in ciddiyetle ve samimi bir şekilde Donbas bölgesi temsilcileri ile görüşmesi gerektiğini kaydeden Rus lider, “Teknik olmamalı. Bu elbette esirlerin değişimi ve diğer insani konular açısından önemli…Donbas’ta, Lugansk’ta ve diğer tüm güneydoğu bölgesinde insanlara ne tür hakların verileceğini anlamak zorundayız...” ifadelerini kullandı.

İnsanların yasal hak ve çıkarlarının modern sivil toplum anlayışı içinde formülüze edilmesi gerektiğini savunan Putin, “Ben bundan sonra sınır ve güvenlik konularının daha kolay çözülebileceğine inanıyorum… Bunları ciddi konuşmak gerekiyor, sorun burada..” tespitinde bulundu.

Putin ülkenin doğusunda yaşanan insani dramı önlemek için insani yardım koridoruna izin verilmemesini büyük hata olarak değerlendirdi ve bunun çok sayıda yaşama mal olduğu uyarısında bulundu.

Putin, Ukrayna askeri birliklerini Nazi Almanya’sının İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nde Leningrad gibi şehirleri kuşatırken uyguladığı taktikleri uygulamakla suçladı.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdı
SIRADAKİ HABER