HaberlerDünyaPutin, Muallim’i kabul etti; Esed’le ilişkiler geliştirilecek

Putin, Muallim’i kabul etti; Esed’le ilişkiler geliştirilecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz tatil kenti Soçi’de Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’i kabul etti. Görüşme sonrası Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la ortak bir basın toplantısı düzenleyen Muallim, Rus liderin,...

Putin, Muallim’i kabul etti; Esed’le ilişkiler geliştirilecek
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz tatil kenti Soçi’de Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’i kabul etti. Görüşme sonrası Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la ortak bir basın toplantısı düzenleyen Muallim, Rus liderin, Suriye’nin görevdeki Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le ilişkileri geliştirme niyetinde olduğunu söyledi.

Interfax’ın haberine göre Soçi’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Muallim, “Putin’le görüşmemizde terörü yok etmek ve ülkelerimiz arasında stratejik ortaklığı güçlendirmek için Suriye Cumhurbaşkanı Esed’le ilişkilerin geliştirilmesi teyit edildi.” dedi.

Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov da, Putin-Muallim görüşmesinde Rusya-Suriye ilişkilerinin müzakere edildiği bilgisini verdi.

SURİYE’DE YENİ BİR CENEVRE PLANI YOK

Basın toplantısında konuşan Lavrov da, terör operasyonlarını bahane ederek Suriye’de rejim değişikliğine gidilmesine karşı olduklarını vurguladı. Bu yöndeki girişimleri kınadıklarını kaydeden Lavrov, Cenevre konferansları tarzı yeni bir girişim niyetinde olmadıklarını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Cenevre’de 50 devletin, binlerce basın mensubu ve delegasyonunun katılımı ile yapılan yeni bir konferans bekleniyorsa, böyle bir konferans olmayacak. Rusya aylardır farklı muhalif gruplarla gün be gün iletişim kurarak kendi ülkeleri ve halkları için hükümetle ortak çalışmaları konusunda çalışıyor.” bilgisini paylaştı.

Rus Bakan, Şam’ın izni olmadan ABD’nin bu ülkedeki terör hedeflerine operasyon düzenlemesinin de uluslar arası hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER