HaberlerDünyaPutin, iki dönem daha başkanlık yapabilmesine olanak sağlayan yasayı imzaladı

Putin, iki dönem daha başkanlık yapabilmesine olanak sağlayan yasayı imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mevcut devlet başkanının iki dönem daha aynı göreve aday olmasına izin veren yasayı imzaladı.

Putin, iki dönem daha başkanlık yapabilmesine olanak sağlayan yasayı imzaladı

Rusya Anayasası’nda seçim ve referandum mevzuatında yapılan değişiklikler taslağı, Putin tarafından imzalandı.

Yasaya göre; mevcut devlet başkanının görev süresinin dolmasının ardından iki dönem daha aday olmasına olanak tanındı.

Rusya'da Devlet Başkanı; 35 yaşını tamamlamış, ülkede en az 25 yıl yaşayan, hiçbir zaman başka bir ülkeden vatandaşlık veya oturum izni almamış kişiler arasından seçilebilecek. Bu kural Rusya’ya bağlanmış olan bir ülkenin vatandaşı olmuş kişileri kapsamıyor.

Yasa uyarınca, yapılacak seçimlerde yeterli oy alması halinde Putin, 2036 yılına kadar görevde kalabilecek.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER