HaberlerDünyaPutin: AB-Ukrayna anlaşmasından Rusya"nın kaybı 100 milyar ruble

Putin: AB-Ukrayna anlaşmasından Rusya"nın kaybı 100 milyar ruble

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın AB ile imzaladığı ekonomik işbirliği anlaşması nedeni ile Rusya’nın yıllık kaybının 100 milyar rublenin (yaklaşık 3 milyar dolar) üzerinde olacağını açıkladı.

Putin: AB-Ukrayna anlaşmasından Rusya"nın kaybı 100 milyar ruble
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın AB ile imzaladığı ekonomik işbirliği anlaşması nedeni ile Rusya’nın yıllık kaybının 100 milyar rublenin (yaklaşık 3 milyar dolar) üzerinde olacağını açıkladı.

Minsk’te gerçekleşen Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, AB Temsilcileri, Kazakistan ve Belarus Cumhurbaşkanlarının da katıldığı zirvede konuşan Putin, “Ukrayna’nın AB ürünlerine gümrük uygulamamasının ardından bu ülkeye yoğun bir şekilde ürün akışı olacak. Avrupalı ortaklarımız Ukrayna piyasasına ilgi duyuyor. Orada her şeyi elde etmek ve diğerlerini çıkarmak istiyor. Rekabet şansı düşük olan Ukrayna ürünleri de piyasada kalamayacak. Nereye gidecek? Özellikle Rusya’ya. Diğer Gümrük Birliği ülkelerine. En çok bize. AB ürünlerinin Ukrayna ürünü olarak Gümrük Birliği ülkelerine giriş riski çok yüksek.” eleştirisi getirdi.

Rusya’nın Ukrayna ile Gümrük Birliği çerçevesinde ilişkilerini geliştirmesinden yana olduğunu, ancak AB ile işbirliği anlaşmasının imzalanmasının ardından bunun imkansız olduğuna değinen Rus lider, “Ukrayna, AB ile işbirliği anlaşmasını imzaladıktan sonra bu gelişebilir mi? Kiev’in AB standartlarına yönelik adımlarının ardından ilişkilere olumsuz etkisi olacak. AB standartlarını uygulayan Ukrayna, Rus ürünlerine büyük bir ihtimalle piyasayı kapatacak. Bağımsız Devletler Topluluğu standartlarını iptal etmesi ve AB standartlarının uygulanması Ukrayna’ya milyarlarca avroya mal olur. Gümrük Birliği ile ortaklık anlaşmaları da kaybolur…” uyarısında bulundu.

Ukrayna Eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in koltuğunu kaybetmesine neden olan AB ile ekonomik işbirliği anlaşmasını değerlendiren Poroşenko da Eylül ayında anlaşmanın onaylanacağını söyledi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile bir araya gelen Poroşenko, parlamentonun feshedilmesinin ve 26 Ekim’e erken seçimlerin alınmasının anlaşmanın onaylanmasına engel olmayacağını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştı
SIRADAKİ HABER