HaberlerDünyaPortekiz'in eski başbakanı Socrates cezaevinde

Portekiz'in eski başbakanı Socrates cezaevinde

Portekiz’in eski başbakanlarından Jose Socrates, yolsuzluk soruştuması kapsamında üç gün süren ifadesinin ardından tutuklanarak cezaevine konuldu. Vergi kaçırma, para aklama ve yolsuzukla suçlanan Socrates’in avukatı Joao Araujo, kararı...

Portekiz'in eski başbakanı Socrates cezaevinde
Portekiz’in eski başbakanlarından Jose Socrates, yolsuzluk soruştuması kapsamında üç gün süren ifadesinin ardından tutuklanarak cezaevine konuldu. Vergi kaçırma, para aklama ve yolsuzukla suçlanan Socrates’in avukatı Joao Araujo, kararı “haksız” olarak nitelendirdi ve itiraz edeceklerini açıkladı.

Yargıç Carlos Alexandre ayrıca Jose Socrates’in arkadaşı ve işlerini yürüttüğü iddia edilen Carlos Santos Silva ve şoförü Joao Perna’nın da tedbir amaçlı tutuklanmasına karar verdi.
Tutuklanmayan tek sanık olan avukat Gonçalo Ferreira’nın ise pasaportunu teslim etme ve haftada iki kere mahkemeye gelerek imza atma zorunluluğunun yanısıra, diğer sanıklarla konuşması ve ülkeyi terk etmesi yasak.
2005-2011 yılları arasında Portekiz başbakanı olarak görev yapan Jose Socrates, geçen Cuma gecesi Paris’ten gelirken Lizbon havaalanına indiği sırada gözaltına alınmıştı.
Sosyalist lider Socrates’in ismi ‘Freeport’ ve ‘Monte Branco’ adlı yolsuzluk soruşturmalarında da geçmiş, ancak hakkında dava açılmamıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER