HaberlerDünyaPeru'da halk sandık başına gitti

Peru'da halk sandık başına gitti

Güney Amerika ülkesi Peru'da, 18 adayın yarışacağı 1'nci tur seçimleri için 25 milyonu aşkın seçmen oy kullanmak için sandık başına gitti.

Peru'da halk sandık başına gitti

86 bin 488 sandık merkezinde yerel saatle 07.00 itibarıyla oy verme işlemi başladı. Ülkede seçilecek başkan 5 yıl görev yapacak.

Seçimle Peru'da yeni devlet başkanı ve iki başkan yardımcısının yanı sıra Kongreye 130 milletvekili ile ülkenin önemli bir parçası olan Andean Parlamentosu için 5 üye belirlenecek.

Seçimde, adayların ilk turda devlet başkanlığı koltuğuna ulaşabilmesi için geçerli oyların yüzde 50'sini alması gerekiyor.

Oyların yüzde 50'si alınmaması halinde en yüksek oyu alan 2 aday 6 Haziran'da 2'nci turda yarışacak.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER