HaberlerDünyaPeru'da halk sandık başına gitti

Peru'da halk sandık başına gitti

Güney Amerika ülkesi Peru'da, 18 adayın yarışacağı 1'nci tur seçimleri için 25 milyonu aşkın seçmen oy kullanmak için sandık başına gitti.

Peru'da halk sandık başına gitti

86 bin 488 sandık merkezinde yerel saatle 07.00 itibarıyla oy verme işlemi başladı. Ülkede seçilecek başkan 5 yıl görev yapacak.

Seçimle Peru'da yeni devlet başkanı ve iki başkan yardımcısının yanı sıra Kongreye 130 milletvekili ile ülkenin önemli bir parçası olan Andean Parlamentosu için 5 üye belirlenecek.

Seçimde, adayların ilk turda devlet başkanlığı koltuğuna ulaşabilmesi için geçerli oyların yüzde 50'sini alması gerekiyor.

Oyların yüzde 50'si alınmaması halinde en yüksek oyu alan 2 aday 6 Haziran'da 2'nci turda yarışacak.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER