HaberlerDünyaPentagon'dan Kuzey Kore'ye sert cevap

Pentagon'dan Kuzey Kore'ye sert cevap

Kuzey Kore'nin, Güney Kore ve ABD'nin düzenlediği ortak askeri tatbikatı kınaması üzerine, Pentagon'dan sert cevap geldi.

Pentagon'dan Kuzey Kore'ye sert cevap
Kuzey Kore'nin, Güney Kore ve ABD'nin düzenlediği ortak askeri tatbikatı kınaması üzerine, Pentagon'dan sert cevap geldi.

ABD Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin 'savaş tehdidi' diye tanımladığı ABD ve Güney Kore ortak askeri tatbikatlarının sürekli devam edeceğini belirtirken, Kuzey Kore'ye uluslararası yükümlülüklerini uygulanması tavsiyesinde bulunduğu.

Öte yandan, New York'ta bulunan yüksek rütbeli Kuzey Kore diplomatı Ri Tong-il'in, BM'ye resmi mektup göndererek, Güney Kore ve ABD'nin ortak askeri tatbikat konusunu acil gündeme salınmasını talep ettiği öğrenildi.

Kuzey Kore resmi medyasının da bu tür askeri tatbikatların kınanması için uluslararası topluma çağrıda bulunduğu bildirildi.

Kuzey Kore resmi medya organı Rodong Sinmun, Güney Kore ve ABD'nin yarımadada askeri tatbikatlarını sürdürmesi halinde, ülkenin kendisini 'meşru müdafaa' etmekten başka çaresinin olmadığını kaydetti. Resmi Pyeongyang'ın, 'meşru müdafaa' ifadesini uzmanlar genellikle nükleer saldırı olarak değerlendiriyor.


İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor
SIRADAKİ HABER