HaberlerDünyaPentagon: IŞİD Irak’ta toprak kaybetti, Suriye’de gücünü korudu

Pentagon: IŞİD Irak’ta toprak kaybetti, Suriye’de gücünü korudu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), radikal selefi IŞİD örgütünün Ağustos ayından bu yana Irak’ta hakim olduğu toprakların yüzde 25-30’unu kaybettiğini açıkladı.

Pentagon: IŞİD Irak’ta toprak kaybetti, Suriye’de gücünü korudu

Pentagon Sözcüsü Albay Steve Warren gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ta güç kaybeden IŞİD’in Suriye’deki gücünü koruduğunu söyledi. IŞİD’in Irak’ta kaybettiği bölgenin 13 bin - 15 bin kilometrekare civarında bir bölgeye tekabül ettiğine dikkat çeken Warren, “IŞİD bundan böyle Irak’ın yüzde 25 ila 30’luk bölümünde hakim güç değil. Koalisyona bağlı hava güçleri ve Irak kara kuvvetleri düşmanın bölgeyi elinde tutma ve özgür hareket etme kabiliyetini etkiliyor” dedi. Warren, Suriye’de ise IŞİD’in Kobani dışında hala aynı bölgelerde hakimiyet sürdürdüğünü, hatta Şam ve Humus yakınlarında bazı bölgeleri ele geçirdiğini sözlerine ekledi. Pentagon, IŞİD’in kaybettiği bölgeleri gösteren bir harita da yayınladı.

IŞİD'E YÖNELİK HAVA SALDIRILARININ SAYISI 3 BİNİ AŞTI

Amerikan ordusunda 'Doğal Kararlılık Operasyonu' Basın İlişkileri Yetkilisi Yüzbaşı John Moore, ABD ve koalisyon güçlerinin operasyonların başladığı Ağustos 2014'ten bu yana Irak ve Suriye'de toplam 3 bin 244 hava saldırısı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Cihan Haber Ajansı'na açıklama yapan Yüzbaşı Moore, Irak'ta 1310'u ABD, 569'u koalisyon güçlerince gerçekleştirilen toplamda 1879, Suriye'de ise 1270'i ABD, 95'i koalisyon güçlerince olmak üzere toplam 1365 hava saldırısı düzenlendiğini aktardı.

Moore, Irak ve Suriye'de bugüne kadar gerçekleştirilen hava saldırılarına, ABD dışında Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, Ürdün, Hollanda, İngiltere, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin destek verdiğini sözlerine ekledi.

ABD yönetiminden geçmişte yapılan açıklamalarda Doğal Kararlılık Operasyonu'nun günlük maliyetinin 8.5 milyon dolar olduğu belirtilmişti. Pentagon, Mart ayı itibariyle operasyona o güne kadar 1.83 milyar dolar harcandığını duyurmuştu. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER