HaberlerDünyaPapa, ‘soykırım’ dedi

Papa, ‘soykırım’ dedi

Papa Francis, Osmanlı topraklarında yaşayan Ermenilerin 1915 yılında tehciri sırasında yaşanan olaylar için ‘20. yüzyılın ilk soykırımı’ ifadesini kullandı. Ermeni toplumuyla yakın ilişkileri olan Papa Francis, ‘anlamsızca’ öldürülen masum erkek, kadın, çocuk ve din adamlarının anısını yad etmenin görevi olduğunu söyledi.

Papa, ‘soykırım’ dedi

Papa, Aziz Petrus Bazilikası’nda olayların 100. yılının anıldığı sabah ayininde konuştu.

Jorge Mario Bergoglio, 2013’te Papa olarak seçilip Francis ünvanını kullanmaya başlamadan önce Osmanlı Ermenilerinin yoğun olarak yaşadığı Arjantin’de kardinal olarak görev yapmıştı.

Kasım ayında Türkiye’yi ziyaret eden Papa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmişti.

VATİKAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ LUCİBELLO, DIŞİŞLERİ'NDE

Papanın ‘soykırım’ demesi üzerine Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Antonio Lucibello, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Lucibello'nun; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Moğolistan'da bulunduğu için Müsteşar Yardımcısı Murat Esenli ile görüştüğü belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU: PAPA'NIN TARİHİ VE HUKUKİ GERÇEKLERDEN UZAK BEYANI KABUL EDİLEMEZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis’in sözleri için "Tarihi ve hukuki gerçeklerden uzak beyanı kabul edilemez." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, resmi Twitter hebasından yaptığı açıklamada, "Papa'nın tarihi ve hukuki gerçeklerden uzak beyanı kabul edilemez. Dini makamlar mesnetsiz ithamlarla kin ve nefreti körükleme yeri değildir." ifadesini kullandı.

Papa Francis, 1915 olaylarının 100. yılı anmak için Vatikan'da düzenlenen ayinde 20. yüzyılın ilk soykırım kurbanlarının Ermeni toplumu olduğunu söylemişti. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisi
SIRADAKİ HABER