HaberlerDünyaPantegon komutanları Biden'i ABD'nin 46'ıncı başkomutanı olarak ilan etti

Pantegon komutanları Biden'i ABD'nin 46'ıncı başkomutanı olarak ilan etti

​ABD'de Pantegon komutanları, yayımladıkları bildiride 6 Ocak kongre baskını olaylarını, "ABD Kongresi, Kongre Binası ve anayasal sürecimize doğrudan bir saldırı" olarak nitelendirerek Biden'i, ABD'nin 46'ıncı başkomutanı olarak tanıdıklarını duyurdu

Pantegon komutanları Biden'i ABD'nin 46'ıncı başkomutanı olarak ilan etti

Pentagon'daki en üst düzey üniformalı komutanlar, Kongre Binasına yapılan baskını Kongreye ve anayasal sürece yönelik "doğrudan saldırı" olarak niteleyerek başkan seçilen Joe Biden'ın 20 Ocak'ta ülkenin 46'ıncı başkomutanlığını onaylayan bir bildiri yayımladı.

Bu bildiri, Amerikan silahlı kuvvetlerini, son yıllarda ülkenin partizan siyasetinden uzak tutmaya çalışan ABD ordusu için ender bir adımı temsil ediyor.

Üniformalı komutanlar, Meclis'te hukukun üstünlüğüne aykırı eylemlere tanık olduklarının, ifade ve toplanma özgürlüğünün “kimseye şiddete, isyana ve ayaklanmaya başvurma hakkı vermediğinin” altını çizdi.

Üst düzey üniformalı komutanlar bildiride, ordunun sivil liderliğin yasal emirlerine uymaya devam edeceğini, ABD Anayasasını yerli ve yabancı düşmanlara karşı koruyacağını dile getirerek, "Ordunun, sivil yetkilileri can ve mülkü korumaları için destekleyeceğini ve yasalara uygun olarak kamu güvenliğini sağlamaya yardımcı olacağını" kaydettiler.

Komutanlar, "Hizmet üyeleri olarak, ulusun değerlerini ve ideallerini somutlaştırmalıyız" diyerek, "Anayasayı destekliyor ve savunuyoruz. Anayasal süreci aksatacak herhangi bir eylem geleneklerimize, değerlerimize ve yeminimize aykırı olmakla beraber yasaya da aykırıdır." ifadelerini kullandı.

Üst düzey üniformalı komutanlar, anayasa uyarınca mahkemeler ve Kongre tarafından onaylanan Biden'ın 20 Ocak'ta göreve başlayacağını ve başkomutan olarak tanınacağını vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

Fransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıFransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıSiyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit etti Siyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit ettiABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçtiİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçti
SIRADAKİ HABER