HaberlerDünyaPakistan Dışişleri Bakanı: Keşmir siyaset üstü bir mesele olmalı

Pakistan Dışişleri Bakanı: Keşmir siyaset üstü bir mesele olmalı

​Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi, bugün İslamabad'da Senato'ya hitaben yaptığı konuşmada Keşmir davasında tek tip politikaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Pakistan Dışişleri Bakanı: Keşmir siyaset üstü bir mesele olmalı

Kureyşi, her Pakistanlının Keşmirlilerin kendi kaderini tayin hakkını savunduğunu söyleyerek konuyu etkili bir şekilde ele almak için "siyasetin üstü bir politika izlenmesi" gerektiğini söyledi.

"Hindistan işgali altındaki Cammu ve Keşmir'de insan hakları ihlalleri bariz bir şekilde sürüyor" diyen Kureyşi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Hindistan'ın baskısına rağmen Keşmirlilerin mücadelesi devam ediyor. Uzun süreli bir tecrit durumunda bile Keşmir halkını caydıramayacaklardır. Partiler, Keşmir davası için siyaset üstü bir politika izlemeli.

"BM, vaadini yerine getiremez"

Senato'ya hitaben yaptığı konuşmada, işgal altındaki Keşmir'le ilgili görüşmeler için kapılarının muhalefete açık olduğunu ve konu hakkında brifing vereceğine dair muhalefet partilerine mektup yazdığını dile getiren Kureyşi, "Mektuplarıma cevap vermemeleri beni üzüyor" diyerek yakınması dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler'in (BM) "Keşmirlilere kendi kaderini tayin etme vaadini" hatırlatan Kureyşi, BM'nin bunu yerine getiremeyeceğini kaydederek Keşmir davası için elinden gelen her şeyi yapacağını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

ABD'de Covid-19 kaynaklı ölenlerin sayısı 400 bini geçtiABD'de Covid-19 kaynaklı ölenlerin sayısı 400 bini geçtiPakistan Başbakanı İmran Han'dan ABD'ye İran tepkisiPakistan Başbakanı İmran Han'dan ABD'ye İran tepkisiEndonezya'da deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya çıktıEndonezya'da deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya çıktıÇin'de dondurmada Coronavirus tespit edildiÇin'de dondurmada Coronavirus tespit edildiMerkel'in partisinin genel başkanlığına Laschet seçildiMerkel'in partisinin genel başkanlığına Laschet seçildi
SIRADAKİ HABER