HaberlerDünyaOklahoma şehidi Murat Zengindemir'in adı Afrika'da yaşatılıyor

Oklahoma şehidi Murat Zengindemir'in adı Afrika'da yaşatılıyor

Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında geçirdiği elim bir kaza sonucu vefat ederek hicret ettiği Oklahoma'ya defnedilen Raindrop Türk Kültür Merkezi Müdürü Murat Zengindemir'in (34) adı, vefatının 1. yıl dönümünde Afrika'da yaşatılıyor. Zengindemir'in arkadaşları, hem kendisi hem de çalıştığı kurum Raindrop adına Senegal'de birer su kuyusu açtırdı.

Oklahoma şehidi Murat Zengindemir'in adı Afrika'da yaşatılıyor
Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında geçirdiği elim bir kaza sonucu vefat ederek hicret ettiği Oklahoma'ya defnedilen Raindrop Türk Kültür Merkezi Müdürü Murat Zengindemir'in (34) adı, vefatının 1. yıl dönümünde Afrika'da yaşatılıyor. Zengindemir'in arkadaşları, hem kendisi hem de çalıştığı kurum Raindrop adına Senegal'de birer su kuyusu açtırdı.

Kuyuların açılmasına öncülük eden Ahmet Han, her şeyin Senegal’de yaşayan bir dostuna hatırını sormak için attığı mesajla başladığını anlattı. Gelen cevapta oradaki insanların çok zor durumda olduğunu ve en acil ihtiyacın su olduğunu öğrenince Han sonraki süreci, “İnsan hayra niyetlenince Allah yardım ediyor. Biz Amerika'da yaşadığımız için onların halini yakından göremez ve anlayamazdık. Hem o insanlar için bir şeyler yapalım, hem de şehit kardeşimiz Murat'ın ismini yaşatalım istedik. Niyetimiz oradaki insanların derdine biraz da olsa derman olmak, yardımcı olmaktı. Eşimizi, dostumuzu arayıp Afrika'daki mağdur insanlardan bahsettik. Arkadaşlar olumlu karşıladı, Allah rızası için destek oldular." şeklinde ifade ediyor.

Zengindemir'in adının verildiği su kuyusu, Senegal’in en muhtaç durumdaki Thies sehrinde açıldı. Hiç içme suyu bulunmayan Thies’de faaliyet gösteren Türk okulu yetkilileri tarafından başlatılan kazı çalışmaları, 1,5 ay sonunda tamamlandı. Teknolojik imkân bulunmadığı için insan gücüyle açılan su kuyusundan çıkacak içme suyundan, o beldede yaşayan 3 bin kişi istifade edebilecek.

Merhumun eşi Sevda Zengindemir'in başlangıçta bu girişimden haberdar edilmediğini söyleyen Han, "Su kuyusu tamamlandıktan sonra fotoğraflar Sevda Hanım'a gösterilince büyük sevinç yaşadı ve mutluluktan ağladı." diye konuştu.

Emeği geçen herkese teşekkür eden Sevda Zengindemir, "Eşim adına açılan bu su kuyusunun anlamı hem ben hem de kızım için kelimelerle ifade edilebilecek gibi değil. Amacı yaşatma ideali olduktan sonra dilin, dinin, ırkın önemli olmadığını, insana Allah rızası için insanca davranmak gerektiğini öğreten gönül erlerine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Su kuyusunun fotoğrafını ilk gördüğünde boğazının düğümlendiğini anlatan Zengindemir şunları söyledi: "Düşünsenize adını bile bilmediğim bir sürü insan, tanıdığı sadece Oklahoma'da vefat etmiş bir hizmet insanı olarak bildiği için, onun adını yaşatmak adına Afrika'da bir su kuyusu açmak için seferber oluyor. Rabbim o kuyudan su içen her bir insanın, Murat'ın ruhuna edeceği duadan buna vesile olan bu güzel insanları da nasiplendirsin inşallah."

Eşinin daima, "Bu hizmetin içinde olduğumuz için ne kadar şükretsek azdır." dediğini aktaran Zengindemir, "Ben de böyle büyük bir ailenin mensubu olduğum için ne kadar şükretsem azdır diyorum. Rabbim layık olmayı ve son nefesimize kadar hizmet etmeyi nasip etsin. " diye konuştu.

KUYULAR EN UYGUN YERDE

Raindrop adına açılan su kuyusu şehir merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunuyor. Su kuyusundan 350 hane istifade ederken, elektrik ve su sıkıntısı bulunan bölgede halk, sabah ve akşam iki defa su ihtiyaçlarını karşılamak için kuyuyu kullanıyor. Raindrop su kuyusu bölgede açılmadan önce halk suyu yaklaşık 10 kilometre uzaklıktan hayvanlarla taşıyordu. Halk, kuyudan elde edilen suyu tüm ihtiyaçları için kullanıyor.

İLGİLİ HABERLER

Çocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıFilistin'de Ramallah yönetimi seçimlere ilişkin kararnameyi kabul ettiFilistin'de Ramallah yönetimi seçimlere ilişkin kararnameyi kabul ettiOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldüOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldüAvrupa'da 3 milyon vakayı geçen ilk ülke İngiltere'de son 24 saatte virüsten bin 280 ölümAvrupa'da 3 milyon vakayı geçen ilk ülke İngiltere'de son 24 saatte virüsten bin 280 ölümABD'de bir günde Covid-19 nedeniyle 4 binden fazla kişi öldüABD'de bir günde Covid-19 nedeniyle 4 binden fazla kişi öldü
SIRADAKİ HABER