HaberlerDünyaOcak ayında dünyada gıda fiyatları 6 buçuk yılın zirvesini gördü

Ocak ayında dünyada gıda fiyatları 6 buçuk yılın zirvesini gördü

​Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen rapora göre, gıda fiyatlarındaki yükselişte Çin'in artan ithalatı ve ABD'nin azalan üretiminin rol oynadığı saptandı.

Ocak ayında dünyada gıda fiyatları 6 buçuk yılın zirvesini gördü

Rapora göre; tahıl, yağlı tohum, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi aralık ayındaki 108,6 seviyesinden Ocak'ta 113,3'e çıktı.

Raporda hububat, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle dünya gıda fiyatlarının Temmuz 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktığı ifade edildi.

Böylelikle gıda fiyatları, art arda 8'inci defa artış kaydederek Ocak 2021 itibarıyla son 6 buçuk yılın zirvesine çıktı.

İLGİLİ HABERLER

ABD'den Rusya'ya Ukrayna uyarısıABD'den Rusya'ya Ukrayna uyarısıİran: Nükleer tesisteki olay kaza değil saldırıİran: Nükleer tesisteki olay kaza değil saldırıÇorum'da 4,2 büyüklüğünde depremÇorum'da 4,2 büyüklüğünde depremİletişim Başkanı Altun'dan uluslararası topluma Azerbaycan çağrısıİletişim Başkanı Altun'dan uluslararası topluma Azerbaycan çağrısıİran nükleer tesisindeki patlamada sabotaj şüphesiİran nükleer tesisindeki patlamada sabotaj şüphesi
SIRADAKİ HABER