HaberlerDünyaObama: Tarihi bir mutabakata vardık

Obama: Tarihi bir mutabakata vardık

ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın nükleer programının sınırlandırılması konusunda bugün varılan mutabakatı 'tarihi' olarak nitelendirdi. Obama, nihai anlaşmaya varılması halinde ABD, müttefikleri ve dünyanın daha güvenli olacağını söyledi.

Obama: Tarihi bir mutabakata vardık

Beyaz Saray'da açıklama yapan Barack Obama, İran'la varılan mutabakatı 'iyi bir pazarlık' şeklinde değerlendirdi ve uzlaşmadaki çok sıkı denetim mekanizmalarına dikkat çekti. İran'ın uranyum zenginleştirme amaçlı yeni nükleer tesis yapamayacağını ifade etti. Obama, "İran bizi aldatmaya kalkarsa bütün dünya bunu bilecek." dedi. Obama, İran'ın plütonyum kullanarak bomba yapamayacağını, bu amaca hizmet edebilecek kadar uranyum zenginleştiremeyeceğini vurguladı.

Anlaşma ile İran'ın nükleer çalışmalarının 25 yıl boyunca yakından takip edilmesi öngörülüyor. Anlaşmanın bozulduğunun tespit edilmesi durumunda yaptırımların derhal yeniden yürürlüğe konacağını belirten Obama, İran'a "insan hakları, balistik füzeler ve teröre destek" suçlamaları sebebiyle uyguladıkları yaptırımları da kaldırmayacaklarını kaydetti.

Barack Obama, Tel Aviv ile ilişkilerini de bozan anlaşma süreci ile ilgili İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu arayarak bilgi vereceğini de ekledi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdı
SIRADAKİ HABER