HaberlerDünyaNükleer anlaşmayla ilgili 2231 sayılı karar tam olarak uygulanmalı

Nükleer anlaşmayla ilgili 2231 sayılı karar tam olarak uygulanmalı

İran ve P4+1 dışişleri bakanları, bugün düzenlenen toplantının ardından nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) hakkında ortak bir bildiri yayınladı.

Nükleer anlaşmayla ilgili 2231 sayılı karar tam olarak uygulanmalı

İran ve P4+1 dışişleri bakanları Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başkanlığında yapılan gayri resmi bir toplantının ardından nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) hakkında ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride, nükleer anlaşma üyeleri, anlaşma kapsamındaki taahhütlerine bağlı olduklarını yineleyerek bu doğrultuda çalışacaklarını vurguladılar. Toplantıda nükleer anlaşmanın tüm taraflarca uygulanması ve yaptırımların kaldırılması gerektiği vurgulandı.

Dışişleri bakanları, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşmasını (NPT) izlemek ve doğrulamak için BM Güvenlik Konseyi tarafından görevlendirilen tek bağımsız kurum olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun rolüne vurgu yaptılar.

Toplantıda ABD'nin nükleer anlaşmadan ayrılmasının üzüntü verici olduğu belirtilirken, BM Güvenlik Konseyinin nükleer anlaşmayla ilgili 2231 sayılı kararının tam olarak uygulanması gerektiğine işaret edildi.

Ortak bildiride, "Bakanlar, ABD'nin anlaşmaya geri dönme olasılığını değerlendirdiler ve konuyu pozitif bakış açısıyla birlikte ele almaya hazır olduklarını belirttiler." denildi.

İLGİLİ HABERLER

Biden'ın yemin töreninde görevli 12 muhafız görevden alındıBiden'ın yemin töreninde görevli 12 muhafız görevden alındıTrump ve bazı üst düzey ABD yetkililer İran tarafından yaptırım listesine alındıTrump ve bazı üst düzey ABD yetkililer İran tarafından yaptırım listesine alındıFransa'da son 24 saatte 23 bin 608 yeni vaka kaydedildi 373 kişi hayatını kaybettiFransa'da son 24 saatte 23 bin 608 yeni vaka kaydedildi 373 kişi hayatını kaybettiGina Haspel CIA Direktörlüğü görevinden istifa ettiGina Haspel CIA Direktörlüğü görevinden istifa ettiİtalya 10 bin Covid-19 vakası ve 603 ölüm bildirdiİtalya 10 bin Covid-19 vakası ve 603 ölüm bildirdi
SIRADAKİ HABER