HaberlerDünyaNükleer anlaşmayla ilgili 2231 sayılı karar tam olarak uygulanmalı

Nükleer anlaşmayla ilgili 2231 sayılı karar tam olarak uygulanmalı

İran ve P4+1 dışişleri bakanları, bugün düzenlenen toplantının ardından nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) hakkında ortak bir bildiri yayınladı.

Nükleer anlaşmayla ilgili 2231 sayılı karar tam olarak uygulanmalı

İran ve P4+1 dışişleri bakanları Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başkanlığında yapılan gayri resmi bir toplantının ardından nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) hakkında ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride, nükleer anlaşma üyeleri, anlaşma kapsamındaki taahhütlerine bağlı olduklarını yineleyerek bu doğrultuda çalışacaklarını vurguladılar. Toplantıda nükleer anlaşmanın tüm taraflarca uygulanması ve yaptırımların kaldırılması gerektiği vurgulandı.

Dışişleri bakanları, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşmasını (NPT) izlemek ve doğrulamak için BM Güvenlik Konseyi tarafından görevlendirilen tek bağımsız kurum olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun rolüne vurgu yaptılar.

Toplantıda ABD'nin nükleer anlaşmadan ayrılmasının üzüntü verici olduğu belirtilirken, BM Güvenlik Konseyinin nükleer anlaşmayla ilgili 2231 sayılı kararının tam olarak uygulanması gerektiğine işaret edildi.

Ortak bildiride, "Bakanlar, ABD'nin anlaşmaya geri dönme olasılığını değerlendirdiler ve konuyu pozitif bakış açısıyla birlikte ele almaya hazır olduklarını belirttiler." denildi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER