HaberlerDünyaNew York'ta binler İsrail'i protesto etti

New York'ta binler İsrail'i protesto etti

New York’ta dün alışılagelmişin dışında bir kalabalık bir araya gelerek, İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü katliamı protesto etti. 5 binden fazla kişinin katıldığı protesto gösterisi ünlü Times Meydanı’nda başlayıp yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’nin önünde son buldu. Ortodoks Yahudilerin de destek verdiği gösteriye her yaştan ve milletten insan katıldı.

New York'ta binler İsrail'i protesto etti
New York’ta dün alışılagelmişin dışında bir kalabalık bir araya gelerek, İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü katliamı protesto etti. 5 binden fazla kişinin katıldığı protesto gösterisi ünlü Times Meydanı’nda başlayıp yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’nin önünde son buldu. Ortodoks Yahudilerin de destek verdiği gösteriye her yaştan ve milletten insan katıldı.

“Katil devlet İsrail”, “İsrail terörist devlet”, “Gazze’de katliama son verin” diye slogan atan kalabalığa Filistinlilerin yanı sıra çok sayıda Amerikalı ve farklı milletten insanlar da destek verdi. Öğleden sonra başlayan protesto gösterisi akşam iftar saatine kadar sürdü.

New York’un en yoğun meydanı olan Times Meydanı’nda, Filistin bayrağı ve Gazze’de katledilen çocukların fotoğraflarının taşındığı pankartlarla bir araya gelen göstericiler, ABD devletine de seslenerek, “Vergilerimizle yapılan silahları İsrail’e artık verme” diye slogan attı. Sık sık Washington yönetiminden İsrail’e yapılan askeri ve maddi yardımı kesmesini isteyen kalabalık, Batı ülkelerine olduğu gibi Mısır, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi Arap ülkelerine de Gazze’deki katliama seyirci kalmalarından dolayı tepki gösterdi.

VERGİMLE ÇOCUKLAR ÖLDÜRÜLMESİN!

Protestocular arasında yer alan Amerikalı Ginny Nichols gösteriye katılmasının nedenini, “İsrail-Filistin sorununda hep yanlış tarafı destekledik ülke olarak. Yapılan katliama seyirci kalınması beni derinden üzüyor. Vergimle çocuklar öldürülmesin.” şeklinde ifade etti. Ülkesini her insan gibi çok sevdiğini belirten Nichols, “Yahudilerin de kendi ülkelerini sevmeleri kadar doğal birşey yok; ama Gazze’deki katliamı sevmesinler, desteklemesinler.” diye çağrıda bulundu.

On yıl öne hac vazifesini yerine getirmek için gittiği İsrail’de gördüklerinden sonra, Filistin sorununa ilgi duymaya başladığını belirten bir başka Amerikalı gösterici Bonnie Woit, “Ben özellikle Amerikan yönetimine seslenmek istiyorum: Artık insanların evlerini yerle bir eden, çocukları öldüren silahları İsrail’e göndermeye son versinler.” dedi.

Protestan mezhebinden olduğunu ve kendisi gibi bağlı olduğu kilisenin de aynı yönde kampanya başlattığını belirten Woit, “Filistinli birçok insanı tanıdım ilk hac ziyaretimden sonra. Çok güzel insanlar bunlar ve Filistinlilere yapılan insanlık dışı muameleye çok üzülüyorum. Bu insanlar bunu hak etmiyor.” şeklinde konuştu.

Gazze’yi ziyaret ettiğini belirten bir başka Amerikalı kadın gösterici Virgina Baron ise, “Gazze’deki İsrail katliamı karşısında dehşete kapıldım. Gazze’de tanıdığım insanlar var, onların hallerini düşünmeden edemiyorum. Bu yapılanlar insanlığa karşı işlenmiş bir suç! İsrail’in toprak işgali suçtur, kanunsuzdur. Bu böyle devam edemez!” diye tepki verdi.

Washington’un artık Filistin sorunun da oyun oynamaktan vazgeçip, gerçekleri görmesini isteyen Baron, “New York Times gibi gazeteler, televizyonlar artık Filistin sorununda insanlarımızı kandırmayı bıraksın. İnsanlarımız artık orada olanları görsün.” dedi.

“NETANYAHU ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ’NDE YARGILANMALI”

Yeşiller Partisi’nin New York Başkanı Tom Syracuse, “Bugün buraya gelerek İsrail hükümetinin işlediği savaş suçundan duyduğum üzüntüyü, buradaki insanlarla paylaşmak istedim. İsrail hükümeti güvenliği için yüzlerce sivili öldürmeye hakkı olduğunu söylüyor. Bu yapılanlar hem uluslararası hukuku tanımama, hem de karşı bir eylem. Netanyahu ve hükümetinin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaları gerek.” dedi.

Protestocular arasında New Jersey Passaic İslam Merkezi İmamı Dr. Muhammed Qatanani de vardı. Qatanani, “Bu savaş, siviller, çocuklara karşı yapılan bir savaş. Başkan Obama’dan seçimden önce verdiği sözü tutmasını istiyorum. Özgürlükleri, insan haklarını savunacağını söylemişti. Suçluların yanında olmayı bıraksın artık.” diye seslendi.

Filistinli Ramsey Cemal ise “Gazze’deki ambargonun ve insanların öldürülmesinin sonlandırılması için buradayız. Bu insanların yalnızca insanca yaşama haklarının verilmesini istiyoruz.” dedi.

POLİS BAZI GÖSTERİCİLERİ TUTUKLADI

New York Polisi (NYPD), Times Meydanı’nda yapılan gösteri öncesi bir grup protestocunun Manhattan adasında sokaklara kan görüntüsü veren kırmızı boya dökerek Gazze’de yaşananlara tepki gösterenleri tutukladı. Protestocular, sokağa ve bazı işyerlerinin camlarına kırmızı boya dökerek Gazze’de yaşananlara dikkat çekmek istedi. Göstericiler dünyanın en güçlü dördüncü ordusuna sahip olan İsrail’in, sivillere karşı kendisini savunma bahanesi ile yaptığı saldırıların savunma amaçlı olamayacağını ve bunun ancak savaş suçu olabileceğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER

İran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinİran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardıYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardı
SIRADAKİ HABER