HaberlerDünyaNetanyahu: “iran Üzerindeki Yaptırımlar Sürdürülmeli”

Netanyahu: “iran Üzerindeki Yaptırımlar Sürdürülmeli”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran üzerindeki yaptırımların sürdürülmesi ve Tahran yönetiminin nükleer gelişmelerini ilerletmesi durumunda daha da sıkılaştırılması gerektiğini söyledi.

Netanyahu: “iran Üzerindeki Yaptırımlar Sürdürülmeli”
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran üzerindeki yaptırımların sürdürülmesi ve Tahran yönetiminin nükleer gelişmelerini ilerletmesi durumunda daha da sıkılaştırılması gerektiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Başkanı Obama’yla Washington’da bir araya geldi. Obama ve Netanyahu, Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmede, İran’ın nükleer programı yoğunluklu olmak üzere Ortadoğu’daki konuları ele aldı.

Tahran yönetiminin nükleer programında elde ettiği gelişmeleri durdurmadığı ve Kum kentindeki nükleer tesisleri kapatmadığı sürece, ABD’nin rejim üzerindeki yaptırımlarını hafifletmemesi gerektiğini söyleyen Netanyahu, İran’ın nükleer silahlar elde etmemesinin büyük önem teşkil ettiğini vurguladı. Netanyahu, “Diplomasinin başarılı olabilmesi için baskının ve yaptırımların daha da güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

İsrail’in, ABD’nin İran ile sürdürdüğü diplomatik görüşmeler konusundaki endişelerini hafifletmeyi amaçlayan ABD Başkanı Barack Obama da, Tahran’ın, nükleer programına ilişkin vaatlerinde içtenliğini yalnızca sözlerle değil eylemlerle de kanıtlaması gerektiğini söyleyerek, aksi durumda askeri müdahale de dahil olmak üzere bütün seçeneklerin masada tutulacağını dile getirdi.

“İran’ın nükleer silahlar elde etmemesinin yüksek derecede önemli olduğu konusunda hemfikiriz” diyen Obama, “Yaptırımlar sayesinde İran nükleer programına ilişkin sorunları çözmek için görüşmeye hazır ve biz de onlara iyi niyetle yaklaşarak bu sorunun diplomatik bir şekilde çözülmesi için çalışmalıyız” ifadelerinde bulundu.

Obama ayrıca İsrail Başbakanı’nı Filistinlilerle uzlaşma sağlanması yönünde harcadığı çabalardan ötürü takdir etti.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor
SIRADAKİ HABER