HaberlerDünyaNASA aracı Mars'a iniş yaptı

NASA aracı Mars'a iniş yaptı

​NASA'nın "Perseverance" adlı keşif aracı, Mars'a başarılı bir şekilde indi ve ilk görüntüleri gönderdi.

NASA aracı Mars'a iniş yaptı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaptığı açıklamada, "Perseverance'ın Mars yüzeyinde çalıştığına dair yeni bilgi aldık." dedi

Açıklamada, keşif aracının Mars yüzeyinden birkaç görüntüyü gönderdiği kaydedildi.

Keşif aracının Mars'a inişi yaklaşık yedi dakika sürdü ve tüm işlemler otomatik olarak gerçekleştirildi.

Yesero krateri bölgesine inmesi planlandı. Bundan sonra, aracın tüm sistemlerini ve ekipmanlarını test etmeye başlaması bekleniyor.

NASA uzmanları, Mars'ta yaşam izlerini bulmak için Perseverance'ı kullanmayı umuyor.

2020 yılının Temmuz ayında Cape Canaveral'daki (Florida) uzay limanından fırlatılan keşif aracı, Mars'taki kaya ve toprak örneklerini özel kaplara koyacak.

2026 yılında bu örneklerin çoğunun başka bir araç tarafından alınması planlanıyor. Ayrıca örnekler, onları Dünya'ya göndermesi gereken başka bir cihaz tarafından alınacak. NASA, bunun 2030'larda olmasını bekliyor.

İLGİLİ HABERLER

Ekvator Ginesi'ndeki patlamalarda ölü sayısı 98'e yaralı sayısı 615'e yükseldiEkvator Ginesi'ndeki patlamalarda ölü sayısı 98'e yaralı sayısı 615'e yükseldiLatin Amerika ülkelerinde Coronavirus vaka sayıları artıyorLatin Amerika ülkelerinde Coronavirus vaka sayıları artıyorABD'den bir kez daha "geç kalmış" taziye mesajıABD'den bir kez daha "geç kalmış" taziye mesajıIrak'ın başkenti Bağdat’ta bombalı saldırıIrak'ın başkenti Bağdat’ta bombalı saldırıİngiltere'de günlük Covid-19 vaka sayısı azalıyorİngiltere'de günlük Covid-19 vaka sayısı azalıyor
SIRADAKİ HABER