HaberlerDünyaMusul Valisi el Cuburi: "Vilayetin imarı için 7 milyar dolara ihtiyaç var"

Musul Valisi el Cuburi: "Vilayetin imarı için 7 milyar dolara ihtiyaç var"

Musul Valisi Necim el Cuburi, vilayetin imarı ve kalkınması için 7 milyar dolara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Musul Valisi el Cuburi: "Vilayetin imarı için 7 milyar dolara ihtiyaç var"

2014 yılında DAİŞ ’in ele geçirdiği ve kurtarılması operasyonunda harabeye dönen Musul'da, imar planı için 7 milyar dolarlık bütçe gerekiyor. Musul Valisi Necim el Cuburi, Federal Hükümet’ten, vilayetin imarı konusunda Kürdistan Bölgesi’nin tecrübesinden faydalanmasını istedi.

2017’de DAİŞ’ten geri alınan vilayette imar çalışmaları, yeterli bütçe ayrılmadığı için istenen düzeyde ilerlemiyor.

Kurtarılmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen kent merkezi, ilçe ve kasabaların altyapısında hala ciddi hasarların olduğuna dikkati çeken Cuburi, hayata geçirilen altyapı projelerin yetersiz kaldığını belirtti.

DAİŞ, Haziran 2014'te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamını, Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeleri yıllarca elinde bulundurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER