HaberlerDünya​Müslümanların örtüsünden etkilenen Ugandalı kız İslamiyet'i seçti

​Müslümanların örtüsünden etkilenen Ugandalı kız İslamiyet'i seçti

İslam'ın kadına verdiği değer karşısında çok etkilenen ve Müslüman kadının örtüsünün kendisini etkilediğini belirten Ugandalı Hristiyan genç kız, Fatıma ismini alarak İslam'ıseçti.

​Müslümanların örtüsünden etkilenen Ugandalı kız İslamiyet'i seçti

İLKHA ekibi olarak Uganda'nın Soroti kentinde sürdürdüğümüz temaslar sırasında Hristiyan bir genç kızın İslam ile tanışmasına şahit olduk.

Daha önceki ismi Appio olan genç kız, Soroti kent merkezindeki Mosgue camisine gelerek kendisinin Hristiyan olduğunu ve cami yetkililerine İslam'ın kadına verdiği değere şahit olduğunu belirtti.  Müslüman kadının örtüsünün kendisini çok etkilediği ve Müslüman olmak istediğini söylemesi üzerine Mosgue Camii Baş Müderrisi Hasan Süleyman kendisine İslam'ı anlattı ve ardından Kelime-i Şehadet getirerek örtüye bürünmesine, Müslüman olmasına vesile oldu.

"İslam'da kadına çok büyük saygı var"

Müslüman bayanların örtünmesinden özellikle çok etkilendiğini belirten Appio şimdiki ismi ile Fatıma, "İslamiyet'e çok saygı duyuyordum, buradaki Müslümanlar sürekli kapalı gezdikleri için bende bir merak uyandı. İslam'da kadına çok büyük saygı var ve bende İslam'a saygı duyuyordum ve seviyordum. Bu yüzden de Allah bana nasip etti İslamiyet'e girdim." dedi.

"Allah hidayete erdirenlerin en hayırlısıdır"

Fatıma'nın Müslüman oluşuna ve örtünmesine şahit olan Mosgue Camii Baş Müderrisi Hasan Süleyman ise duygularını şöyle paylaştı:

"Aziz Mümin kardeşlerim bu bacımız kendi hür iradesini kullanarak İslam'ın ve Müslümanların güzel ben değil biz merkezli yaşantıları yani paylaşımcı güzelliklerini gördüğünden dolayı İslam'ı seçmiş daha önceki ismi değil de Fatıma ismi ile çağrılmak istiyor. Fatıma ismini kendine tercih ediyor. Hamdolsun Allah'a ki bizleri bu hayra vesile kıldı. Allah hidayete erdirenlerin en hayırlısıdır."  

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER