HaberlerDünyaMozambikte 40.23 kıratlık olağanüstü bir yakut bulundu

Mozambikte 40.23 kıratlık olağanüstü bir yakut bulundu

Mozambik'in Montepuez madeninde 40.23 kıratlık 'olağanüstü tabir edilen' bir yakut bulundu. Gemfields firmasına ait madende bulunan ham yakutun, son zamanlarda çıkarılan en değerli taşlardan birisi olduğu ifade edildi. Gemfields'in CEO'su...

Mozambikte 40.23 kıratlık olağanüstü bir yakut bulundu
Mozambik'in Montepuez madeninde 40.23 kıratlık 'olağanüstü tabir edilen' bir yakut bulundu. Gemfields firmasına ait madende bulunan ham yakutun, son zamanlarda çıkarılan en değerli taşlardan birisi olduğu ifade edildi.

Gemfields'in CEO'su Ian Harebottle, değerli taş hakkında şunları söyledi, "Bedenen ve kalben Afrika'ya bağlı birisi olarak son zamanların en değerli yakutlarından birisini Afrika'da çıkarmaktan fazlasıyla gururluyum. Uzman ekibimizin özverili çalışmaları sonucu bu tarihi anı yaşadık" dedi.

Mozambik'te çıkarılan yakutun Afrika kıtasını değerli taş sektöründe ayrı bir konuma yükselteceği söylenirken, 40.23 kıratlık değerli taşın Gemfields'in uzun süredir beklenilen Singapur'daki 2. müzayedesinde sergileneceği duyuruldu.

Yüzde 25'ine yerel Mwiriti firmasının sahip olduğu 340 kilometrekarelik Montepuez yakut madeni alanı, dünyanın en verimli madenleri arasında gösteriliyor. Mozambik yakutunun 50 milyon dolar'a kadar alıcı bulacağı söyleniyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER