HaberlerDünyaMoskova'dan Londra'ya yaptırım misillemesi

Moskova'dan Londra'ya yaptırım misillemesi

​Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kremlin karşıtı Navalny'nin 20 Ağustos'ta zehirlenmesine ilişkin İngiltere'nin yaptırımlarına "misilleme" olarak bazı İngiliz vatandaşlarına genişletilmiş seyahat yasağı getirildiğini duyurdu.

Moskova'dan Londra'ya yaptırım misillemesi

Yaptırım listesinde "Rus karşıtı yaptırım faaliyetlerinin tırmanmasına karışanların" yer aldığı belirtilerek İngiltere Büyükelçisi Deborah Bronnert'e resmen bildirildiği kaydedildi.

Seyahat yasağı kararının "İngiliz makamlarının dostane olmayan eylemlerine" cevap olarak alındığı ifade edildi.

Rusya, daha önce bazı üst düzey Alman güvenlik ve istihbarat yetkililerinin ülkeye girişini yasaklayarak söz konusu kararın ekim ayında Moskova'ya uygulanan yaptırımlara yanıt olduğunu ve "Diplomatik karşılıklılık ilkesine göre" verildiğini açıklamıştı.

Ne olmuştu?

Rus muhalif lider Aleksey Navalny 20 Ağustos'ta Moskova’ya uçakla gittiği sırada fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.

Navalny'nin çayına karıştırılan sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal madde ile Rusya istihbaratı tarafından zehirlendiği iddia edilmişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER