HaberlerDünyaMoskova'dan Londra'ya yaptırım misillemesi

Moskova'dan Londra'ya yaptırım misillemesi

​Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kremlin karşıtı Navalny'nin 20 Ağustos'ta zehirlenmesine ilişkin İngiltere'nin yaptırımlarına "misilleme" olarak bazı İngiliz vatandaşlarına genişletilmiş seyahat yasağı getirildiğini duyurdu.

Moskova'dan Londra'ya yaptırım misillemesi

Yaptırım listesinde "Rus karşıtı yaptırım faaliyetlerinin tırmanmasına karışanların" yer aldığı belirtilerek İngiltere Büyükelçisi Deborah Bronnert'e resmen bildirildiği kaydedildi.

Seyahat yasağı kararının "İngiliz makamlarının dostane olmayan eylemlerine" cevap olarak alındığı ifade edildi.

Rusya, daha önce bazı üst düzey Alman güvenlik ve istihbarat yetkililerinin ülkeye girişini yasaklayarak söz konusu kararın ekim ayında Moskova'ya uygulanan yaptırımlara yanıt olduğunu ve "Diplomatik karşılıklılık ilkesine göre" verildiğini açıklamıştı.

Ne olmuştu?

Rus muhalif lider Aleksey Navalny 20 Ağustos'ta Moskova’ya uçakla gittiği sırada fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.

Navalny'nin çayına karıştırılan sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal madde ile Rusya istihbaratı tarafından zehirlendiği iddia edilmişti.

İLGİLİ HABERLER

Zaharova: ABD ile START-3 görüşmelerine başlamaya hazırızZaharova: ABD ile START-3 görüşmelerine başlamaya hazırızBelçika’da Covid-19 ile mücadele kapsamında seyahat kısıtlaması kararı alındıBelçika’da Covid-19 ile mücadele kapsamında seyahat kısıtlaması kararı alındıİspanya’da Covid-19 vaka ve can kayıplarındaki artış devam ediyorİspanya’da Covid-19 vaka ve can kayıplarındaki artış devam ediyorFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 649 ölümFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 649 ölümJohnson ülkesinde görülen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğini söylediJohnson ülkesinde görülen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğini söyledi
SIRADAKİ HABER