HaberlerDünyaMısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'tan 5 maddelik işbirliği

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'tan 5 maddelik işbirliği

Güney Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan’ın, Rumların sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki hidrokarbon yataklarından istifade edilmesine yönelik yol haritası belirlediği açıklandı.Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, Mısır...

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'tan 5 maddelik işbirliği
Güney Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan’ın, Rumların sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki hidrokarbon yataklarından istifade edilmesine yönelik yol haritası belirlediği açıklandı.

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, Mısır Petrol Bakanı Şerif İsmail ve Yunanistan Enerji Bakanı Yannis Maniatis ile ayrı ayrı görüştüğü ve ardından da üç bakanın ortak toplantı da bir araya geldikleri kaydedildi.

Güney Kıbrıs ile Mısır’ın, doğalgazın satışı için altyapının ve koşulların oluşturulması çerçevesinde görüşmeleri hızlandırma kararı aldıkları; bu kapsamda da teknik ve mali bilgilerle ilgili özel çalışma yapılacağı ifade edildi.

Rum basını, “Afrodit” parselindeki doğalgazın, Mısır’ın iki doğalgaz sıvılaştırma terminaline (İdku ve Dimyat) borularla taşınmasının düşünüldüğünü belirten gazete, Mısır’ın “yeniden ihraçtan” bahsettiğini de yazdı.

Fileleftheros gazetesi, üç ülkenin enerji bakanlarının basın toplantısında bundan sonra izlenecek yolla ilgili açıklamalarda bulunduğunu kaydetti. Gazete, özetle şöyle devam etti:

“Üçlü bakanlar toplantısının ardından yapılan ortak açıklamada, atılacak sonraki adımlardan bahsedildi. Üç bakan, ülkelerinin halklarının menfaatine olacak, hidrokarbon yataklarıyla ilgili yabancı yatırımcıların cezbedilmesini istedikleri mesajını verirken, hem üçlü hem de bölgesel işbirliğiyle ilgili bazı maddeler belirlediler:

-Hidrokarbon yataklarıyla ilgili açık deniz faaliyetleri için çevresel standartlar belirlenmesi,
- Açık deniz faaliyetlerinde güvenliğin garanti altına alınması için metot tespit etme,
- Enerji altyapıları,
- Hidrokarbon yatakları sektörünün geliştirilmesi ve bu sektörle ilgili araştırmalar yapılması,
- Kurumsal altyapıların güçlendirilmesi ve imkanların geliştirilmesi.”

TÜRKİYE’YE ORTAK ÇAĞRI: ULUSLARARASI HUKUKA SAYGI DUY

Gazete devamla, Lakkotripis, Maniatis ve İsmail’in ortak basın toplantısında, Türkiye’ye uluslararası hukuka saygı duyması çağrısı yaptıklarını yazdı. Habere göre üç bakan, söz konusu işbirliğinin, bölgedeki diğer ülkelerin de katkı koymasıyla ilerleyebileceğini ve Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarının, barış ve istikrar sağlayacak bölgesel düzeydeki bir işbirliği için teşvik olacağını vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER