HaberlerDünyaMısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşif

Mısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşif

Turizm ve Antika Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dünyaca meşhur Giza Piramitleri'ne ev sahipliği yapan Mısır'ın başkenti Kahire'de, içerisinde bir mezar tapınağı ve çok sayıda hazinenin de bulunduğu arkeolojik keşif yapıldığı belirtildi.

Mısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşif

Antik Mısır konusunda uzman olan Zahi Hawass başkanlığında yapılan büyük keşiflerin 50'den fazla da lahit içerdiği belirtilen açıklamada, keşfin tarihe ışık tutulacağı kaydedildi.

Kazılarda keşfedilen en önemli bulgulardan birinin dönemin Mısır Kralı Teti'nin eşi Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı olduğunu ve tuğradan yapılmış üç farklı deponun da kazılarda ortaya çıkarıldığını belirten kazı başkanı Hawass, yeni keşiflerin antik Saqqara bölgesine ışık tutabilecek değerde olduğunu söyledi.

Kazı çalışmasının yapıldığı antik Saqqara bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. Mısır'da geçtiğimiz kasım ayında yapılan antik kazılarda 100'den fazla sağlam lahit keşfedilmiş, bu gelişme 2020'nin en büyük arkeolojik keşfi olarak kayda geçmişti.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER