HaberlerDünyaMısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşif

Mısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşif

Turizm ve Antika Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dünyaca meşhur Giza Piramitleri'ne ev sahipliği yapan Mısır'ın başkenti Kahire'de, içerisinde bir mezar tapınağı ve çok sayıda hazinenin de bulunduğu arkeolojik keşif yapıldığı belirtildi.

Mısır'da tarihe ışık tutacak 2 bin 500 yıllık arkeolojik keşif

Antik Mısır konusunda uzman olan Zahi Hawass başkanlığında yapılan büyük keşiflerin 50'den fazla da lahit içerdiği belirtilen açıklamada, keşfin tarihe ışık tutulacağı kaydedildi.

Kazılarda keşfedilen en önemli bulgulardan birinin dönemin Mısır Kralı Teti'nin eşi Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı olduğunu ve tuğradan yapılmış üç farklı deponun da kazılarda ortaya çıkarıldığını belirten kazı başkanı Hawass, yeni keşiflerin antik Saqqara bölgesine ışık tutabilecek değerde olduğunu söyledi.

Kazı çalışmasının yapıldığı antik Saqqara bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. Mısır'da geçtiğimiz kasım ayında yapılan antik kazılarda 100'den fazla sağlam lahit keşfedilmiş, bu gelişme 2020'nin en büyük arkeolojik keşfi olarak kayda geçmişti.

İLGİLİ HABERLER

BM Myanmar'daki şiddet olaylarını kınadıBM Myanmar'daki şiddet olaylarını kınadıABD'de son 24 saatte 67 bin 819 yeni vaka tespit edildiABD'de son 24 saatte 67 bin 819 yeni vaka tespit edildiMyanmar'da göstericilere ateş açıldı: 18 ölüMyanmar'da göstericilere ateş açıldı: 18 ölüDarbeci Sisi'nin uyardığı gazeteciden haber alınamıyorDarbeci Sisi'nin uyardığı gazeteciden haber alınamıyorTürkiye'nin Tahran Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldıTürkiye'nin Tahran Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
SIRADAKİ HABER