HaberlerDünyaMillî Savunma Bakanı Hulusi Akar Erbil’de temaslarda bulundu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Erbil’de temaslarda bulundu

​Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar IKBY eski Başkanı ve KDP lideri Mesud Barzani ile IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya geldi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Erbil’de temaslarda bulundu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de yer aldığı heyetle Bağdat’ta gerçekleştirdiği temaslarının ardından Erbil’e geçti.

İlk olarak IKBY eski Başkanı ve KDP lideri Mesud Barzani ile görüşen Bakan Akar, yaptığı açıklamada, Erbil’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Hem Iraklı kardeşlerimiz hem bölge halkı hem de Türkiye için sorunlarımızı görüşme fırsatı bulacağız. Sorunları birlikte çözebileceğimize inanıyoruz." dedi.

Akar, görüşmelerin son derece olumlu geçtiğini, karşılıklı olarak genel ve bölge güvenliği konularında görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı.

Irak’ta DAİŞ'e karşı önemli başarıların elde edildiğini belirten Akar, "Diğer terör örgütleriyle de mücadele ederek onları da etkisiz hâle getirerek çok önemli başarı elde edeceğimizi düşünüyorum." diye belirtti.

Akar, "PKK uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı yapan eli kanlı uluslararası bir terör örgütüdür. PKK’nın gerçek yüzünü Irak’ta birçok kesim daha net bir şekilde görmektedir. PKK, bölge halkının da düşmanıdır. Bu terör örgütünün bölge halkını, Kürt kardeşlerimizi temsil etmediğini aksine onları mağdur ettiğini yıllardır vurguluyoruz." diye konuştu.

 "PKK'nın eşittir YPG'dir. Türkiye’nin bütün mücadelesi terör ve teröristledir." diyen Akar, şunları ekledi:

"Bizim Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bütün mücadelemiz terör örgütüne ve teröristlere karşı. Aramızdaki iş birliğini daha da güçlendirmeli ve terör örgütü PKK karşısında beraberce kararlı bir şekilde durmalıyız. Irak’taki her kesimin Türkiye’nin dostluğunu kazanmanın kendilerine huzur ve refah getireceğini bilmesi gerekiyor. Amacımız birlik ve beraberlik içinde terör örgütü PKK sorununu ortadan kaldırıp sınır güvenliğimizi sağlamak ve komşularımızla huzur ve refah içinde yaşamaktır." dedi.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşme

Akar ve Orgeneral Güler, temasları kapsamında daha sonra IKBY Başbakanı Mesrur Barzani'yle Başbakanlık binasında bir araya geldi.

Gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Akar, "Gerçekleştirilen samimi görüşmelerle açık olarak fikirlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

 İki gündür olumlu ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Bakan Akar, "Ortak kültürümüz, tarihimiz ve komşuluk ilişkilerimiz bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir." diye konuştu.

 IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ise Bakan Akar ve Orgeneral Güler’i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

İran'da 1 milyon 399 bin 934 Covid-19 hastası sağlığına kavuştuİran'da 1 milyon 399 bin 934 Covid-19 hastası sağlığına kavuştuBM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"BM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"İran'dan Batı'ya uyarı: Durum karmaşık bir hale gelebilirİran'dan Batı'ya uyarı: Durum karmaşık bir hale gelebilirErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmediİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi
SIRADAKİ HABER