HaberlerDünyaLibya'da Hafter milislerinin esir tuttuğu balıkçılar serbest bırakıldı

Libya'da Hafter milislerinin esir tuttuğu balıkçılar serbest bırakıldı

Libya'da, Hafter milislerinin alı koyduğu 18 balıkçı 108 gün sonra özgürlüğüne kavuştu.

Libya'da Hafter milislerinin esir tuttuğu balıkçılar serbest bırakıldı

İtalya'nın Sicilya adasından iki balıkçı teknesi 1 Eylül'de Akdeniz'de Hafter güçleri tarafından alı konulmuş  ve 18 balıkçı Bingazi kentindeki bir hapishaneye götürülmüştü.

Hafter milisleri, balıkçıların Libya karasularına girdiğini öne sürüyor; İtalya tarafı ise bu iddiayı kabul etmiyordu.

8’i İtalyan, 6’sı Tunuslu, 2’si Endonezyalı ve 2’si Senegal asıllı olan balıkçıların serbest bırakılması için Eylül ayından bu yana müzakereler sürüyordu. Hafter milislerinin, balıkçıların serbest bırakılması karşılığında İtalya'da insan kaçakçılığından hapse mahkûm edilen 4 Libya vatandaşının salıverilmesini talep ettiği iddia ediliyordu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio bugün Bingazi'ye giderek 18 balıkçıyı teslim aldı.

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio serbest bırakılan balıkçıların fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak, “Balıkçılarımız özgür. Birkaç saat içinde ailelerine ve sevdiklerine tekrar sarılabilecekler.  AISE’ye (dış istihbaratımız) ve onları eve getirmek için çalışan tüm diplomatik birliklere teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER