HaberlerDünyaLibya'da Hafter milislerinin esir tuttuğu balıkçılar serbest bırakıldı

Libya'da Hafter milislerinin esir tuttuğu balıkçılar serbest bırakıldı

Libya'da, Hafter milislerinin alı koyduğu 18 balıkçı 108 gün sonra özgürlüğüne kavuştu.

Libya'da Hafter milislerinin esir tuttuğu balıkçılar serbest bırakıldı

İtalya'nın Sicilya adasından iki balıkçı teknesi 1 Eylül'de Akdeniz'de Hafter güçleri tarafından alı konulmuş  ve 18 balıkçı Bingazi kentindeki bir hapishaneye götürülmüştü.

Hafter milisleri, balıkçıların Libya karasularına girdiğini öne sürüyor; İtalya tarafı ise bu iddiayı kabul etmiyordu.

8’i İtalyan, 6’sı Tunuslu, 2’si Endonezyalı ve 2’si Senegal asıllı olan balıkçıların serbest bırakılması için Eylül ayından bu yana müzakereler sürüyordu. Hafter milislerinin, balıkçıların serbest bırakılması karşılığında İtalya'da insan kaçakçılığından hapse mahkûm edilen 4 Libya vatandaşının salıverilmesini talep ettiği iddia ediliyordu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio bugün Bingazi'ye giderek 18 balıkçıyı teslim aldı.

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio serbest bırakılan balıkçıların fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak, “Balıkçılarımız özgür. Birkaç saat içinde ailelerine ve sevdiklerine tekrar sarılabilecekler.  AISE’ye (dış istihbaratımız) ve onları eve getirmek için çalışan tüm diplomatik birliklere teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Zaharova: ABD ile START-3 görüşmelerine başlamaya hazırızZaharova: ABD ile START-3 görüşmelerine başlamaya hazırızBelçika’da Covid-19 ile mücadele kapsamında seyahat kısıtlaması kararı alındıBelçika’da Covid-19 ile mücadele kapsamında seyahat kısıtlaması kararı alındıİspanya’da Covid-19 vaka ve can kayıplarındaki artış devam ediyorİspanya’da Covid-19 vaka ve can kayıplarındaki artış devam ediyorFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 649 ölümFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 649 ölümJohnson ülkesinde görülen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğini söylediJohnson ülkesinde görülen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğini söyledi
SIRADAKİ HABER