HaberlerDünyaKürdistan Bölgesinde 6 Suriye boz ayısı tekrar doğaya bırakıldı

Kürdistan Bölgesinde 6 Suriye boz ayısı tekrar doğaya bırakıldı

Irak Kürdistan’ının Gara bölgesinde, nesli tükenmekte olan kahverengi Suriye boz ayılarından 6 tanesi doğaya bırakıldı.

Kürdistan Bölgesinde 6 Suriye boz ayısı tekrar doğaya bırakıldı

Bazı ailelerin elinde bulunan nesli tükenme tehlikesi altında olan ayıların ailelerden alınarak doğaya salınması için bir tören düzenlendi.

Boz ayılardan biri ormana gitmek yerine törene katılan insanların üzerine saldırınca kısa süreli bir panik yaşandı.

Herhangi bir kimsenin yaralanmadığı etkinlik, birçok uluslararası medya organında geniş olarak yer aldı.

Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Suriye boz ayıları, Latincede Ursus arctos syriacus olarak adlandırılmaktadır.

Genellikle tüyleri açık kahverengi olan bu ayılarında rengin açıklığı ayının yaşadığı yükseltiye göre farklılık göstermektedir. Bacakları bedenin geri kalanına göre daha koyu olan Suriye boz ayısı, dünyada bilinen tek beyaz pençeli tür konumundadır.

Ağırlığı 250 kilograma dek çıkabilen türün boyu ise 101 ila 140 santimetre arasında değişmektedir.

Tarih boyunca Türkiye'den Türkmenistan'a uzanan bölgede yaşamış olan ve günümüzde sayıları oldukça azalan Suriye boz ayıları, Irak, İran ve Türkiye'de neslini devam ettirmektedir.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER