HaberlerDünyaKıbrıs Türk Çiftçiler Birliği"nden Araçlı Eylem

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği"nden Araçlı Eylem

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği üyeleri Lefkoşa’da araçlı eylem yaptı.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği"nden Araçlı Eylem
Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği üyeleri Lefkoşa’da araçlı eylem yaptı.

“Kuraklık oranları ile 2013 - 2014 üretim yılı doğrudan gelir desteğinin belirlenmesi ve devlet arazilerinin icar çalışmalarının bitirilmesi” gibi taleplerle eylem yapan çiftçiler Hamitköy’de toplandıktan konvoy halinde Başbakanlığa gitti. Gönyeli ve Hamitköy olmak üzere 2 farklı noktada toplanacak çiftçiler, Dr. Fazıl Bulvarı’ndaki Kıbrıs Medya Grubu tesisleri önünde bir araya gelecekti ancak daha sonra alınan kararla Gönyeli çemberinde bekleyen çiftçiler de Hamitköy’e geldi.

EYLEM BİR BUÇUK SAAT GEÇ BAŞLADI

Çiftçilerin, saat 09.00’da başlaması planlanan eylemi saat 10.30’dan sonra başladı. Davul, zurna ve kornalarla Hamitöy’den hareket eden çiftçiler Dr. Fazıl Bulvarı güzergahından Küçük Kaymaklı’ya oradan da Girne Kapısı’na yöneldi. Traktörlerin ağırlıkta olduğu eylemde, çiftçiler araçlarına “Sen de mi Brütüs, “İnadına Vatan”, “Vatan, Hürriyet, Ekmek”, “Bu mücadele bitmeyecek” gibi pankartlar astı. Polislerin güvenlik önlemi aldığı, trafiğin tıkanmaması için görev yapığı eyleme yaklaşık 100 araç katıldı.

Çiftçiler, Girne Kapısı’da yaklaşık 10 dakika bekledi. Birlik Başkanı Alican Kabakçı ve bazı çiftçiler Girne Kapısı’ndaki Atatürk Büstü’nde saygı duruşunda bulundu. Bu arada polis, Meclisin önünde yoğun güvenlik önlemi aldı. Girne Kapısı’ndan Derbeboyu’na geçen çiftçiler saat 12.50’de Başbakanlık binasına ulaştı. Vatandaşlar, zaman zaman trafikteki aksamalara tepki gösterdi, yol kenarlarındaki bazı vatandaşlar da alkışları ile eyleme destek verdi.

“EYLEME KARŞIYIM” DİYEN HAYVAN ÜRETİCİSİNE TEPKİ

Başbakanlık önündeki eylemde kısa süreli bir gerginlik yaşandı. “Bakanlar kurulunun tarla icarı konusundaki kararı üreticiye destek oldu. Çiftçilerin yaptığı eyleme karşıyım” diyen bir hayvan üreticisine çiftçilerden tepki geldi. Söz konusu hayvan üreticisi birçok hayvancının ve çiftçinin eyleme karşı olduğunu savunarak, Bakanlar Kurulu’nun kararını doğru bulduklarını söyledi. Eylemcilerin ve hayvan üreticisinin arasındaki gerginlik kısa sürede yatıştırıldı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakanlık binası önünde bekleyen Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı’nın yanına gelerek kısa bir görüşme yaptı. Ardından çiftçiler arasında seçilen 5 temsilci ve Birlik Başkanı Alican Kabakçı Başbakan Yorgancıoğlu ile saat 13.00’te görüşmeye girdi. Görüşme basına kapalı yapıldı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER