HaberlerDünyaKıbrıs açıklarında kurtarılan mülteciler, Türkiye'ye gönderildi

Kıbrıs açıklarında kurtarılan mülteciler, Türkiye'ye gönderildi

Kıbrıs açıklarında kurtarılarak tahliye edilen mülteciler, Türkiye'ye gönderildi. Girne Turizm Limanı’ndan hareket eden gemide 225 mülteci bulunurken, aralarında hamile, hasta ve hasta yakınlarının da bulunduğu 10 kişi tedavi için KKTC’de...

Kıbrıs açıklarında kurtarılan mülteciler, Türkiye'ye gönderildi
Kıbrıs açıklarında kurtarılarak tahliye edilen mülteciler, Türkiye'ye gönderildi. Girne Turizm Limanı’ndan hareket eden gemide 225 mülteci bulunurken, aralarında hamile, hasta ve hasta yakınlarının da bulunduğu 10 kişi tedavi için KKTC’de kaldı.

Bir deniz otobüsü şirketiyle hareket eden mültecilere güvenlik amacıyla 10 kadar polisin yanı sıra doktor ve hemşireden oluşan sağlık ekibi de refakat etti. Mültecileri taşıyan gemiye yarı yola kadar KKTC Sahil Güvenlik botu daha sonra da Türkiye Sahil Güvenlik botu eşlik edecek.

Öte yandan, 19’u Iraklı, 216’sı Suriyeli olan toplam 235 mülteci uluslararası kurallar gereği çıkış yaptıkları yer olan Mersin’e gönderiliyor.

Mülteciler, Suriye’deki rejimden kaçarak Türkiye’ye sığınmış, ardından İtalya veya başka bir Avrupa Birliği ülkesine götürülecekleri vaadiyle para karşılığı gemiye bindirildikten sonra kaptan ve mürettebatının gemiyi terk etmeleri sonucu, içinde buldukları gemi denizde sürüklenmeye başlamış ve batma tehlikesi geçirmişti.

AKÇA: "BAŞARILI BİR İŞ ÇIKARILDI"

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İlyas Bozkurt, Bakanlar, KKTC İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ve Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler limana gelerek mültecileri yolcu etti.

Büyükelçi Akça mültecilerin KKTC’den ayrılışı sırasında yaptığı açıklamada, kurtarma operasyonunda ve sonrasında görev alan bütün ekiplerin son derece başarılı iş çıkardıklarını belirterek teşekkür etti.

Bütün süreç boyunca herhangi bir eksiklik veya aksaklığın yaşanmadığını kaydeden Akça, Türkiye’den de yardım alındığını, ancak asıl yapılması gerekenleri KKTC makamlarının yaptığını dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER