HaberlerDünyaKerkük'te güvenlik Irak ordusundan polise devrediliyor

Kerkük'te güvenlik Irak ordusundan polise devrediliyor

​Kerkük'te güvenliği sağlamakla görevlendirilen Irak ordusuna bağlı 61'inci Tugay, görevi Kerkük polisine devrediyor. Kerkük polisinden oluşturulacak özel güçte, kentteki her ulusun yüzde 32'lik kotası olacak.

Kerkük'te güvenlik Irak ordusundan polise devrediliyor

Tugayın çekilmesinden sonra 500 kişilik bir polis gücünün oluşturulacağı ve bu gücün mevcut Kerkük polisiyle beraber şehrin güvenliğini temin edeceği bildirildi.

Oluşturulacak 500 kişilik polis gücünde Kürd kotasının yüzde 32 olacağı belirtilmesine rağmen Kürd yetkililer kaygılarını dile getiriyor.

61'inci Tugayın çekilmesi durumunda Haşdi Şabi gibi bazı milis güçlerin bunu fırsat bilerek kentte nüfuzlarını arttırabileceklerinden endişe ediliyor.

Geçen yıl Irak’ta düzenlenen gösteriler nedeniyle hükümetin istifa etmesi üzerine daha önce Kerkük’te Birleşmiş Milletlerin arabuluculuğunda sağlanan siyasi ve idari konudaki anlaşma uygulanamadı.

İLGİLİ HABERLER

ABD'de güvenlik güçleri olası silahlı gösteriler için teyakkuzdaABD'de güvenlik güçleri olası silahlı gösteriler için teyakkuzdaİran son 24 saatte 6 bin Covid-19 vakası ve 86 ölüm bildirdiİran son 24 saatte 6 bin Covid-19 vakası ve 86 ölüm bildirdiKKTC 31 Ocak’a kadar karantinada kalacakKKTC 31 Ocak’a kadar karantinada kalacakCovid-19 vaka sayısı dünya genelinde 95 milyonu geçtiCovid-19 vaka sayısı dünya genelinde 95 milyonu geçti Dağıstan'da yüzlerce kişi sudan zehirlendiDağıstan'da yüzlerce kişi sudan zehirlendi
SIRADAKİ HABER