HaberlerDünyaKerkük'te güvenlik Irak ordusundan polise devrediliyor

Kerkük'te güvenlik Irak ordusundan polise devrediliyor

​Kerkük'te güvenliği sağlamakla görevlendirilen Irak ordusuna bağlı 61'inci Tugay, görevi Kerkük polisine devrediyor. Kerkük polisinden oluşturulacak özel güçte, kentteki her ulusun yüzde 32'lik kotası olacak.

Kerkük'te güvenlik Irak ordusundan polise devrediliyor

Tugayın çekilmesinden sonra 500 kişilik bir polis gücünün oluşturulacağı ve bu gücün mevcut Kerkük polisiyle beraber şehrin güvenliğini temin edeceği bildirildi.

Oluşturulacak 500 kişilik polis gücünde Kürd kotasının yüzde 32 olacağı belirtilmesine rağmen Kürd yetkililer kaygılarını dile getiriyor.

61'inci Tugayın çekilmesi durumunda Haşdi Şabi gibi bazı milis güçlerin bunu fırsat bilerek kentte nüfuzlarını arttırabileceklerinden endişe ediliyor.

Geçen yıl Irak’ta düzenlenen gösteriler nedeniyle hükümetin istifa etmesi üzerine daha önce Kerkük’te Birleşmiş Milletlerin arabuluculuğunda sağlanan siyasi ve idari konudaki anlaşma uygulanamadı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER