HaberlerDünyaKazakistan seçimlerini iktidardaki parti kazandı

Kazakistan seçimlerini iktidardaki parti kazandı

​İktidardaki Nur Otan partisi parlamento seçimlerinde yüzde 71.09 oy alarak kazandı.

Kazakistan seçimlerini iktidardaki parti kazandı

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) yaptığı açıklamada, ülkedeki parlamento seçimlerini iktidardaki Nur Otan Partisi'nin yüzde 71.09 oy ve 76 sandalye dağılımıyla kazandığını duyurdu.

Ak Zhol Demokratik Partisi ve Kazakistan Halk Partisi, parlamentonun alt meclisi olan Meclis'te sırasıyla yüzde 10.95 ve yüzde 9.1 oy alarak 12 ve 10 sandalye kazandı.

Ancak Auyl Partisi ve Adal Partisi parlamentoya girmek için yüzde yedi barajını geçmedi.

MSK'ya göre, 11,9 milyon seçmenden toplam 7,5 milyonu Pazar günü oy kullandı ve seçmen katılımı yüzde 63 oldu.

Alt meclis, beş yıllık görev süresi olan 107 milletvekilinden oluşuyor. Aralarından 98'i Pazar günkü seçimlerde doğrudan parti listelerinden seçilirken, geri kalan dokuzu Pazartesi günü ülkenin önde gelen etnik gruplarını temsil eden bir danışma organı olan Kazakistan Halk Meclisi tarafından seçildi.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere’ye seyahatlerde negatif test zorunluluğuİngiltere’ye seyahatlerde negatif test zorunluluğuFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 288 kişi öldü 21 bin yeni vaka tespit edildiFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 288 kişi öldü 21 bin yeni vaka tespit edildiÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıFilistin'de Ramallah yönetimi seçimlere ilişkin kararnameyi kabul ettiFilistin'de Ramallah yönetimi seçimlere ilişkin kararnameyi kabul ettiOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldüOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldü
SIRADAKİ HABER