HaberlerDünyaKanada'dan UCM'nin Filistin lehindeki kararına tepki

Kanada'dan UCM'nin Filistin lehindeki kararına tepki

​Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) işgal altındaki Filistin topraklarında yargı yetkisi bulunduğuna hükmetmesi kararından memnun kalmadıklarını belirtti.

Kanada'dan UCM'nin Filistin lehindeki kararına tepki

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM), Filistin topraklarındaki olası savaş suçları davalarındaki yargı yetkisine ilişkin kararıyla aynı görüşte olmadıklarını belirten Garneau, bu itirazlarını çeşitli vesilelerle mahkemeye ilettiklerini söyledi.

Garneau, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

israil ile barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan bir Filistin devletinin kurulması da dahil olmak üzere Orta Doğu'da kapsamlı, adil ve kalıcı bir barış hedefini desteklemeye devam ediyoruz. Bir Filistin devletinin kurulması ancak taraflar arasında doğrudan müzakere yoluyla sağlanabilir. Bu tür müzakereler başarılı olana kadar, Kanada’nın uzun süredir devam eden pozisyonu, bir Filistin devletini ve bu nedenle Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsü de dahil olmak üzere uluslararası anlaşmalara katılımını tanımadığı yönündedir. Kanada, bu tutumunu çeşitli vesilelerle Mahkeme'ye bildirmiştir.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin (İnternational Criminal Court), Siyonist işgal rejiminin bütün itirazlarına rağmen Filistin topraklarında işlenen/işlenecek bütün savaş suçlarına dair Uluslararası soruşturma yetkisine sahip olduğunu 5 Şubat'ta açıklamıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Genelkurmay Başkanından Türkiye'ye taziye mesajıİran Genelkurmay Başkanından Türkiye'ye taziye mesajıSomali’de patlama: 20 ölü 30 yaralıSomali’de patlama: 20 ölü 30 yaralıFırat Kalkanı bölgesinde balistik füze saldırısı: Bir ölü 18 yaralıFırat Kalkanı bölgesinde balistik füze saldırısı: Bir ölü 18 yaralıABD'de Coronavirus'ten ölenlerin sayısı 520 bini geçtiABD'de Coronavirus'ten ölenlerin sayısı 520 bini geçtiYunanistan'da askerlik süresi 12 aya çıkarıldıYunanistan'da askerlik süresi 12 aya çıkarıldı
SIRADAKİ HABER