HaberlerDünyaKanada Avam Kamarası Çin’in Uygur politikalarını 'soykırım' olarak tanıdı

Kanada Avam Kamarası Çin’in Uygur politikalarını 'soykırım' olarak tanıdı

266 vekilin katıldığı ve ret oyu çıkmayan oylamada iktidardaki Liberal Parti büyük oranda çekimser kaldı. Başbakan Trudeau ve çoğu kabine üyesi oylamaya katılmadı. Böylece Kanada, ABD'den sonra Çin'in soykırım işlediğine karar veren ikinci ülke oldu.

Kanada Avam Kamarası Çin’in Uygur politikalarını 'soykırım' olarak tanıdı

Başbakan Trudeau, Çin'in Sincan bölgesinde Uygurlara karşı eylemlerine soykırım denmemesi gerektiğini, söylemiş ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylemişti.

Ana muhalefet lideri Erin O'Toole ise bu adımın 'bazı ekonomik fırsatları kaçırmaya yol açsa bile insan hakları ve insan onurunun yanında olduklarını net bir şekilde göstermek' için bu oylamaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kanada'da kabul edilen yasa, hükümete bu konuda yapması gerekenlerle ilgili bağlayıcı bir yol haritası vermiyor.

Hem Biden yönetiminin Dışişleri Bakanı Anthony Blinken hem de Trump yönetiminin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Uygur Politikasını bir soykırım olduğunu söylemişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER