HaberlerDünyaKanada Avam Kamarası Çin’in Uygur politikalarını 'soykırım' olarak tanıdı

Kanada Avam Kamarası Çin’in Uygur politikalarını 'soykırım' olarak tanıdı

266 vekilin katıldığı ve ret oyu çıkmayan oylamada iktidardaki Liberal Parti büyük oranda çekimser kaldı. Başbakan Trudeau ve çoğu kabine üyesi oylamaya katılmadı. Böylece Kanada, ABD'den sonra Çin'in soykırım işlediğine karar veren ikinci ülke oldu.

Kanada Avam Kamarası Çin’in Uygur politikalarını 'soykırım' olarak tanıdı

Başbakan Trudeau, Çin'in Sincan bölgesinde Uygurlara karşı eylemlerine soykırım denmemesi gerektiğini, söylemiş ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylemişti.

Ana muhalefet lideri Erin O'Toole ise bu adımın 'bazı ekonomik fırsatları kaçırmaya yol açsa bile insan hakları ve insan onurunun yanında olduklarını net bir şekilde göstermek' için bu oylamaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kanada'da kabul edilen yasa, hükümete bu konuda yapması gerekenlerle ilgili bağlayıcı bir yol haritası vermiyor.

Hem Biden yönetiminin Dışişleri Bakanı Anthony Blinken hem de Trump yönetiminin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Uygur Politikasını bir soykırım olduğunu söylemişti.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER