HaberlerDünyaKahire'deki ikinci Filistin uzlaşı diyalog görüşmeleri tamamlandı

Kahire'deki ikinci Filistin uzlaşı diyalog görüşmeleri tamamlandı

Filistin'deki direniş gruplarının temsilcileri önümüzdeki dönemde yapılacak seçimlerle ilgili diyalog görüşmelerinin ikinci buluşmasını tamamlayarak bir kapanış bildirisi yayımladı.

Kahire'deki ikinci Filistin uzlaşı diyalog görüşmeleri tamamlandı

Filistinli gruplar Kahire'deki toplantılarını Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) danışma meclisi niteliğindeki Ulusal Konsey'in ve Merkez Seçim Kurulu'nun başkanlığında yürüttü. Kapanış bildirisinde 16-17 Mart tarihlerinde Mısır'ın ev sahipliğinde yapılan görüşmelerde ele alınan konular ve görüşmelerin seyri hakkında bilgiler verildi.

Toplantıda tüm ulusal davalar, Filistin davasının karşı karşıya olduğu riskler ve Yasama Meclisi (parlamento), başkanlık ve Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin icra edilmesi konusunda yüksek bir sorumluluk bilinciyle hareket edilmesi konularında uzlaşıya vardı.

Seçimlerin 15 Ocak'ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın imzaladığı kararnamede belirlenen tarihlerde gerçekleştirilmesi konusunda fikir birliği sağlandı.

Muallakta kalan konuların da çözüme kavuşturulması ve böylece seçimlerin Filistin halkının tercihlerini yansıtacak biçimde son derece dürüstçe ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi konusunda ittifak sağlandı.

Kapanış bildirisinde, Filistin Merkez Seçim Kurulu, kurulun konumu ve teşkilat yapısı hakkında ayrıntılı bilgiler veren bir rapor sundu. Toplantıya katılanlar aynı zamanda yeni Ulusal Konsey'in üye sayısının ne kadar olacağı ve bu üyelerin belirlenmesi için uygulanacak seçme yöntemleri konuları hakkında da fikir alışverişinde bulundular.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER