HaberlerDünyaKahire'deki ikinci Filistin uzlaşı diyalog görüşmeleri tamamlandı

Kahire'deki ikinci Filistin uzlaşı diyalog görüşmeleri tamamlandı

Filistin'deki direniş gruplarının temsilcileri önümüzdeki dönemde yapılacak seçimlerle ilgili diyalog görüşmelerinin ikinci buluşmasını tamamlayarak bir kapanış bildirisi yayımladı.

Kahire'deki ikinci Filistin uzlaşı diyalog görüşmeleri tamamlandı

Filistinli gruplar Kahire'deki toplantılarını Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) danışma meclisi niteliğindeki Ulusal Konsey'in ve Merkez Seçim Kurulu'nun başkanlığında yürüttü. Kapanış bildirisinde 16-17 Mart tarihlerinde Mısır'ın ev sahipliğinde yapılan görüşmelerde ele alınan konular ve görüşmelerin seyri hakkında bilgiler verildi.

Toplantıda tüm ulusal davalar, Filistin davasının karşı karşıya olduğu riskler ve Yasama Meclisi (parlamento), başkanlık ve Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin icra edilmesi konusunda yüksek bir sorumluluk bilinciyle hareket edilmesi konularında uzlaşıya vardı.

Seçimlerin 15 Ocak'ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın imzaladığı kararnamede belirlenen tarihlerde gerçekleştirilmesi konusunda fikir birliği sağlandı.

Muallakta kalan konuların da çözüme kavuşturulması ve böylece seçimlerin Filistin halkının tercihlerini yansıtacak biçimde son derece dürüstçe ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi konusunda ittifak sağlandı.

Kapanış bildirisinde, Filistin Merkez Seçim Kurulu, kurulun konumu ve teşkilat yapısı hakkında ayrıntılı bilgiler veren bir rapor sundu. Toplantıya katılanlar aynı zamanda yeni Ulusal Konsey'in üye sayısının ne kadar olacağı ve bu üyelerin belirlenmesi için uygulanacak seçme yöntemleri konuları hakkında da fikir alışverişinde bulundular.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER