HaberlerDünyaJaponya'da dünyada ilk kez Covid-19 hastasına akciğer nakli yapıldı

Japonya'da dünyada ilk kez Covid-19 hastasına akciğer nakli yapıldı

Japonya'da Coronavirus (Covid-19) hastası bir kadına kocasında ve oğlundan alınan akciğerin kısmı nakledildi.

Japonya'da dünyada ilk kez Covid-19 hastasına akciğer nakli yapıldı

Kyoto Üniversite Hastanesi'ndeki doktorlar, Covid-19'un neden olduğu şiddetli zatürreye yakalanan bir hastaya canlı bir vericiden başarıyla akciğer nakli gerçekleştirdi. 

Japon ekip yaptığı açıklamada, "Dünyanın ilk canlı akciğer naklinin, şiddetli akciğer hasarı olan hastalar için umut verici bir tedavi olması bekleniyor." dedi.

Hastanın bir kadın olduğu, kocasının ve oğlunun akciğerlerinin bir kısmının nakledildiği belirtildi.

Kadının, geçen yılın sonunda virüse yakalandığı, durumu giderek kötüleştiği ve her iki akciğerin de iflas etmeye başladığı ifade edildi.

Ameliyat yaklaşık 11 saat sürdü ve şu anda hasta ve her iki donörün de iyi durumda olduğu kaydedildi.

Dünyada ilk kez böyle bir ameliyat yapıldığı vurgulandı. Daha önce Coronavirus hastalarına akciğer nakli sadece serebral komadaki donörlerden alınmıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER