HaberlerDünyaJaponya'da dünyada ilk kez Covid-19 hastasına akciğer nakli yapıldı

Japonya'da dünyada ilk kez Covid-19 hastasına akciğer nakli yapıldı

Japonya'da Coronavirus (Covid-19) hastası bir kadına kocasında ve oğlundan alınan akciğerin kısmı nakledildi.

Japonya'da dünyada ilk kez Covid-19 hastasına akciğer nakli yapıldı

Kyoto Üniversite Hastanesi'ndeki doktorlar, Covid-19'un neden olduğu şiddetli zatürreye yakalanan bir hastaya canlı bir vericiden başarıyla akciğer nakli gerçekleştirdi. 

Japon ekip yaptığı açıklamada, "Dünyanın ilk canlı akciğer naklinin, şiddetli akciğer hasarı olan hastalar için umut verici bir tedavi olması bekleniyor." dedi.

Hastanın bir kadın olduğu, kocasının ve oğlunun akciğerlerinin bir kısmının nakledildiği belirtildi.

Kadının, geçen yılın sonunda virüse yakalandığı, durumu giderek kötüleştiği ve her iki akciğerin de iflas etmeye başladığı ifade edildi.

Ameliyat yaklaşık 11 saat sürdü ve şu anda hasta ve her iki donörün de iyi durumda olduğu kaydedildi.

Dünyada ilk kez böyle bir ameliyat yapıldığı vurgulandı. Daha önce Coronavirus hastalarına akciğer nakli sadece serebral komadaki donörlerden alınmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER