HaberlerDünyaİsviçre Sağlık Bakanı Berset Covid-19 salgınına dair uyarı raporunu gizlemekle suçlanıyor

İsviçre Sağlık Bakanı Berset Covid-19 salgınına dair uyarı raporunu gizlemekle suçlanıyor

İsviçre Sağlık Bakanı Alain Berset, Covid-19 salgınında ikinci dalgayı önlemek için alınması gereken tedbirlerin listelendiği raporu gizlemekle suçlanıyor. Berset'ten, raporu gizlediği iddialarına henüz yanıt gelmedi.

İsviçre Sağlık Bakanı Berset Covid-19 salgınına dair uyarı raporunu gizlemekle suçlanıyor

İddialara göre Berset, Federal Sağlık Dairesi (FOPH) uzmanlarının salgında ikinci dalgayı önlemek için alınması gereken sıkı tedbirlerin listelendiği raporu Federal Konsey ile paylaşmadı.

İkinci dalgayla ilgili FOPH'nin uyarılarına rağmen Berset'in raporu gizlediği ve yaz aylarında Federal Konsey'den yasakları gevşetmesini istediği de belirtiliyor. Konsey, 1 Ekim'den itibaren kalabalık etkinliklere müsaade edileceğini açıklamıştı.

FOPH'nin ikazlarının aksine yasakların erken kaldırılmasının ülkede ikinci dalganın patlak vermesine neden olduğu belirtiliyor. Raporda, restoran ve kafelerin ivedilikle kapatılmasının ve maske zorunluluğu getirilmesinin önerildiği iddia ediliyor.

Nisan ayında günlük bin civarında vaka rapor eden İsviçre'de kasım ayında bu sayı 20 binlere kadar yükselmişti.

Ülkede şu ana kadar 9 bin 792 kişi Covid-19'dan hayatını kaybetti, 5 yüz 43 bin 207 kişi de hastalığa kişi de hastalığa yakalandı.

İLGİLİ HABERLER

BM Myanmar'daki şiddet olaylarını kınadıBM Myanmar'daki şiddet olaylarını kınadıABD'de son 24 saatte 67 bin 819 yeni vaka tespit edildiABD'de son 24 saatte 67 bin 819 yeni vaka tespit edildiMyanmar'da göstericilere ateş açıldı: 18 ölüMyanmar'da göstericilere ateş açıldı: 18 ölüDarbeci Sisi'nin uyardığı gazeteciden haber alınamıyorDarbeci Sisi'nin uyardığı gazeteciden haber alınamıyorTürkiye'nin Tahran Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldıTürkiye'nin Tahran Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
SIRADAKİ HABER