HaberlerDünyaİsviçre'de Müslüman kadınların peçe takması yasaklandı

İsviçre'de Müslüman kadınların peçe takması yasaklandı

Ülke nüfusunun yüzde 5,3'nü oluşturan Müslümanlara yönelik bu karar "Avrupa ülkelerinde İslam düşmanlığının devlet politikası haline geldiği" yorumlarına neden oldu.

İsviçre'de Müslüman kadınların peçe takması yasaklandı

İsviçre'de Müslüman kadınların vücudu tamamen örten burka ile yüzü, gözler hariç örten peçe takması yasaklandı.

Aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi üyelerinin de bulunduğu "Egerkinger Komitee" adlı grubun öncülük ettiği inisiyatif ile ülke genelinde yapılan referandum, yüzde 52'lik oyla kabul edildi.

Nüfusu 8,6 milyon olan İsviçre halkının yüzde 5'ini oluşturan Müslümanlara yönelik bu karar, tepkilere neden oldu.

Sağ popülizmin Avrupa ülkelerindeki hâkimiyeti, Müslümanlara karşı ayrımcılığı arttırırken sosyal ve siyasi baskıları da beraberinde getiriyor.

Yaşlı kıtada yaygınlaştırılan İslam ve tesettür düşmanlığı her geçen gün daha da büyüyor. Avrupa’nın bilinçli olarak İslam düşmanlığını tırmandırması ve bunu Müslüman kadının tesettürü üzerinden yapması ise büyük tepki topluyor.

Her platformda çok kültürlülükten dem vuran Avrupa, İslam kültürü ve yansımaları söz konusu olunca düşmanca davranıyor. Müslümanları toplumdan dışlayıp ayrıştırmaya, ötekileştirmeye ve damgalamaya çalışıyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER