HaberlerDünyaİsviçre, burka yasağı için referanduma gidecek

İsviçre, burka yasağı için referanduma gidecek

​İsviçre'de açık alanlarda burka ve peçenin yasaklanıp yasaklanmayacağına ilişkin referandum düzenlenecek.

İsviçre, burka yasağı için referanduma gidecek

Hollanda, Fransa, Avusturya, Belçika, Almanya ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerinde uygulanan burka ve peçe yasağı için İsviçre'de 7 Mart günü ülke genelinde referandum düzenlenecek.

İsviçre'de anayasa değişiklikleri referandum kararıyla alınıyor. Herhangi bir yasa teklifi için 100 bin imza toplanması halinde öneri halk oylamasına sunuluyor.

2009 yılında yapılan benzer referandumda ülkede yeni minarelerin inşa edilmesinin yasaklanması oy çokluğuyla kabul edilmişti.

8,6 milyon kişinin yaşadığı İsviçre'de nüfusun yüzde 5'i Müslümanlardan oluşuyor.  

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER