HaberlerDünyaİsveçli uzman: Aşılanan kişiler hâlâ Coronavirus olabilir ve yayabilir

İsveçli uzman: Aşılanan kişiler hâlâ Coronavirus olabilir ve yayabilir

İsveçli bir uzman, Covid-19'a karşı aşılanan kişilerin, enfekte olabileceğini ve hastalığı yayabileceğini, aşıların şimdilik kısıtlamaların yerini alamayacağını belirtti.

İsveçli uzman: Aşılanan kişiler hâlâ Coronavirus olabilir ve yayabilir

İsveç'in en büyük ikinci şehri Göteborg'daki bir bakım evinde kalanlara iki doz Coronavirus aşısı uygulanmış ancak buna rağmen burada Coronavirus vakasına rastlanmıştı.

Karolinska Institutet Laboratuar Tıbbı Departmanı Başkanı Matti Sallberg, konu hakkında İsveç Radyosuna yaptığı açıklamada, "İki doz aldıktan sonra hastalığa karşı korunuyorsunuz ancak bu, enfekte olmaya karşı tamamen korunduğunuz anlamına gelmiyor." dedi.

Sallberg, aşılananların da Covid-19 semptomları gösterebileceğini söyleyerek, "Aşılandıktan sonra çok hafif semptomlar yaşayabilirsiniz ancak ciddi şekilde hastalanmaya veya hastane yatışına sebep olmamalı." ifadelerini kullandı.

Aşıların şu an için Covid-19 kısıtlamalarının yerini alamayacağını vurgulayan Sallberg, "İsveç Halk Sağlığı Dairesinin tavsiyesinin ötesinde bir şey söyleyemem. Daire, şu anda her zamanki gibi kısıtlamalara devam etmenizi tavsiye ediyor." diye konuştu.

İsveç Radyosunun bildirdiğine göre Perşembe günü, 10.4 milyonluk nüfustan 216 bin 269 kişi en az bir doz aşı yaptırdı.

İsveçli yetkililer, üretim sorunları nedeniyle önümüzdeki aylarda bir milyon yerine sadece 400 bin doz AstraZeneca aşısı almayı planlıyor.

İLGİLİ HABERLER

Mescid-i Aksa muhafızlarından Hatice Huveys siyonist işgal rejimince alıkonulduMescid-i Aksa muhafızlarından Hatice Huveys siyonist işgal rejimince alıkonulduİran'da 8 bin 495 yeni Covid-19 vakası tespit edildiİran'da 8 bin 495 yeni Covid-19 vakası tespit edildiCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu geçtiCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu geçtiNijerya'da silahlı kişiler tarafından kaçırılan kız öğrenciler serbest bırakıldıNijerya'da silahlı kişiler tarafından kaçırılan kız öğrenciler serbest bırakıldıPaşinyan'dan erken seçime "şartlı onay"Paşinyan'dan erken seçime "şartlı onay"
SIRADAKİ HABER