HaberlerDünyaİsrail’den Filistinli anneye: İşbirliği yaparsan çocuğunu tedavi ederiz

İsrail’den Filistinli anneye: İşbirliği yaparsan çocuğunu tedavi ederiz

İsrail, Gazze'de yaşayan hastaları, işbirliği yapmadıkları taktirde tedavi olmalarına izin vermemekle tehdit ediyor. Kuşatma sebebiyle hayatın iyice zorlaştığı Gazze’de kalp büyümesi teşhisi konulan iki buçuk yaşındaki Zeyneddin Şerif Semmur’un annesini yetkililer, “Çocuğun durumunun ciddi. çocuğun tedavi görmesini istiyorsan bizimle işbirliği yapacaksın. Eğer iş birliği yapmazsan çocuğunun tedavi edilmeyecek’ diyerek tehdit etti.

İsrail’den Filistinli anneye: İşbirliği yaparsan çocuğunu tedavi ederiz

Hastaneye nezle şikâyetiyle gittiklerini söyleyen anne Hdaya El Tettar, “Yapılan testler sonucunda çocuğumda Kardiyak hipertrofi (kalp büyüklüğü) olduğu tespit edildi. Doktor çocuğumun normal hayatı sürdürebilmesi için 3 tehlikeli ameliyatın yapılması gerektiğini söyleyerek bizi İsrail tarafına sevk etti.” dedi.

İlk ameliyatın İsrail hastanelerinde gerçekleşmesinin ardından çocuğun durumunun kısmen düzelmesine sevinen anne El Tettar, ikinci ameliyatın vaktini beklemek üzere Gazze’ye döndü.

‘İŞ BİRLİĞİ YAPMAZSAN ÇOCUĞUNUN TEDAVİ EDİLMEYECEK’

Anne Hdaya El Tettar konuşmasına şöyle devam etti: "Çocuğumun ikinci ameliyatının zamanı geldiğinde İsrail tarafından hiç beklemediğimiz bir muameleyle karşı karşıya kaldık. Bize çok kötü davrandılar. Hastaya hiç saygı göstermediler, gereken ilaçları vermediler, ameliyattan önce çocuğun yorulmasına sebep oldular. Çocuğumu 12 saat aç ve susuz bıraktılar. Sonunda ameliyat yapılmayacağını söylediler. Daha sonra biz sizi arayacağız diyerek eve gönderdiler."

Yaklaşık 2 hafta sonra Erez’den Hale isminde bir bayanın kendisini aradığını ifade eden Hdaya El Tettar, “İlk olarak çocuğun durumu hakkında bilgi aldı. Çocuğun durumunun ciddiyetini anlayan Hale benimle açıkça çocuğun tedavi görmesini istiyorsan bizimle işbirliği yapacaksın. Eğer iş birliği yapmazsan çocuğun tedavi edilmeyecek’ dedi. Ben de sizinle hiçbir şekilde işbirliği yapmayacağım. Bu tedavi benim hakkım diyerek teklifi reddettim. Şu an çocuğun durumu kötü sıkıntıları da artıyor. Bu şekilde bekliyoruz” diye konuştu.

AĞIR VAKALAR TEDAVİ İÇİN İSRAİL'E SEVK EDİLİYOR

Açık cezaevi hükmündeki Gazze’de halk en basit tabii ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Gerekli tıbbi malzemelerin girişine izin verilmediği şehirde, özellikle sağlık sektörü büyük sıkıntılar yaşanıyor. Kronik hasta çocukların tedavi olduğu Gazze’deki Abdulaziz Rentisi Çocuk Hastanesi’ndeki durum ise yaşanan sıkıntıları gözler önüne seriyor.

Gazze’nin en büyük çocuk hastanesi olan Abdulaziz Rentisi yaklaşık 12 bin kronik hastalığı olan çocuk hastaya hizmet veriyor. Hastane doktoru Dr. Muhammed El-Müdellel, Gazze’de kronik hastalıkları olan çocuklarla ilgilenen tek hastane olduklarını ifade ederek, “Hastanemiz kapasitesinin çok üzerinde hizmet veriyor. Kalp, ur, kan, nöroloji ve diyaliz tedavisi gören çocuklar buraya sevk ediliyor.” şeklinde konuştu.

Yaşadıkları tıbbi malzeme ve ilaç eksikliğini dile getiren Dr. El-Müdellel, "Malzeme ve ilaç eksikliği nedeniyle durumu ağır hastaları İsrail Arap bölgesine sevk ediyoruz. Bazen bir ilaç almak için hastaları oraya yönlendiriyoruz."dedi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER