HaberlerDünyaİslami Cihad: Filistin'in kurtuluşu için direnişten başka alternatif yok

İslami Cihad: Filistin'in kurtuluşu için direnişten başka alternatif yok

Furkan Savaşı'nın yıl dönümü münasebetiyle açıklama yapan İslami Cihad Hareketi, Filistin'in kurtuluşu için kapsamlı bir direnişin alternatifinin bulunmadığını belirtti.

İslami Cihad: Filistin'in kurtuluşu için direnişten başka alternatif yok

27 Aralık 2008 tarihinde siyonist işgal rejiminin Gazze'ye hava saldırısı düzenlemesiyle patlak veren ve işgalcilerin Dökme Kurşun Operasyonu, Filistinlilerin ise Furkan Savaşı olarak adlandırdıkları savaşın başlamasının yıl dönümü münasebetiyle açıklama yapan İslami Cihad Hareketi, Filistin'in kurtuluşu için kapsamlı bir direnişin alternatifinin bulunmadığını dile getirdi.

Siyonist işgal rejiminin 12 yıl önce gerçekleştirdiği söz konusu saldırıda çok büyük cürümler işlediğine dikkat çeken İslami Cihad Hareketi, bu olayın Filistin halkının mücadelesi ve direniş tarihinde büyük bir değişim noktası niteliği taşıdığını belirtti.

İslami Cihad açıklamasında, Filistin direnişinin kanatlarının bu savaşta halklarını savunma konusundaki sorumluluklarını yerine getirme gücüne sahip olduklarını ispat ettiklerini vurguladı.

Açıklamada kesintisiz bir şekilde üç haftadan fazla süren savaşta Filistin halkının çok büyük fedakarlıklarda bulunduğuna, yüzlerce insanın şehit edildiğine, binlercesinin yaralandığına, binlerce evin, okulun, caminin, sağlık merkezinin ve hizmet binasının yıkıldığına ama bütün bunlara rağmen siyonist işgal rejiminin Filistin halkının ve direniş güçlerinin kararlı mücadelesi karşısında yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldıklarına dikkat çekildi.

Siyonist işgal rejiminin 12 yıl önce hava saldırılarıyla başlattıkları korkunç savaşta başlangıçta özellikle kalabalıkların bulunduğu noktalar, okullar ve polis merkezleri hedef alınmıştı. Siyonist işgal rejimi bu tür saldırılarla Filistin direnişini yıldıracağını sanıyordu. Bir hafta kesintisiz sürdürdüğü hava saldırılarının ardından artık Filistin direnişini yıldırma noktasına geldiğini sandığı için tüm dünyaya duyurarak gösterişli bir şekilde kara saldırısı başlattı. Ancak Filistin'in direnişinin kararlı mücadelesi karşısında yenilgiyi kabul etmek ve ateşkes istemek zorunda kaldı.

Bu savaşta bin 436 Filistinli şehit edildi. Şehit edilenler arasında İçişleri Bakanı Said Sıyam ve seçkin ilim önderlerinden Prof. Dr. Nizar Reyyan gibi Hamas'ın önemli liderleri de vardı. Yarısı çocuk 5 bin 400 kişi yaralandı. 4 bin 100 bina tamamen yıkılırken 17 bin bina da zarar gördü. Filistin ekonomisi en az bir milyar dolar zarara uğradı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER