HaberlerDünyaİskandinavya'da Müslümanlar 22 saate yakın oruç tutacak

İskandinavya'da Müslümanlar 22 saate yakın oruç tutacak

Bu yıl en uzun orucu geçen sene olduğu gibi beyaz gecelerin yaşandığı İskandinavya ülkelerinde bulunan Müslümanlar tutacak.

İskandinavya'da Müslümanlar 22 saate yakın oruç tutacak
Bu yıl en uzun orucu geçen sene olduğu gibi beyaz gecelerin yaşandığı İskandinavya ülkelerinde bulunan Müslümanlar tutacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın imsakiyesine göre İzlanda’nın kuzeyinde bulunan Reykjavik şehrinde, Ramazan'ın ilk günü 21 saat 50 dakika oruç tutulurken sadece 2 saat 10 dakika yenilip içilebilecek. İsveç'in Kiruna kentinde 21 saat 55 dakika, Norveç'in Tromso kentinde ise 21 saat 51 dakika oruç tutulacak.

Türkiye'de yaklaşık 17 saat oruç tutulurken, güneşin hemen hemen hiç batmadığı Kuzey Avrupa ülkelerinin azı yerlerinde bu süre 22 saati bulacak. Müslümanların en kısa süre oruç tutacağı yer ise 8 saat 56 dakika ile Arjantin'in Ushuaia şehri.

Dünya genelindeki 1,5 milyardan fazla Müslüman, yaşadıkları ülkelere göre birbirinden oldukça farklı sürelerle oruç tutuyor.

Stockholm, Helsinki, Oslo ve Kopenhag'da ise Ramazan'ın ilk günü oruç süresi 21 saati bulacak.

Oruç tutma süresi Türkiye'ye göre daha uzun olsa da, serin havadan dolayı, Müslümanların oruçlarını rahat ve zorlanmadan tutması bekleniyor. Zamanın darlığı nedeni ile İsveç'te teravih namazları 8 rekat kıldırılacak.

Özellikle İsveç, Norveç ve Danimarka'da emekli olduktan sonra yaşamaya devam eden gurbetçiler Ramazan ayını Türkiye'de geçirirken, diğer gurbetçilerin büyük bir bölümü de tatilini Ramazan ayına göre ayarlayarak Türkiye'de geçirmeye çalışıyor.

Türkiye'ye gitme imkanı bulamayan İskandinavyalı gurbetçilerin en büyük sıkıntısı, iftar geç saatlere denk geldiği için davetlere icabet edememek. İftarla imsak arasının sadece 2-3 saat olması sebebiyle Müslümanlar iftarı genelde evlerinde yapmayı tercih ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor
SIRADAKİ HABER