HaberlerDünyaIŞİD gözünü Hindistan'a da dikti!

IŞİD gözünü Hindistan'a da dikti!

Irak ve Suriye'deki ilerleyişi tüm dünyada endişe yaratan IŞİD, Güney Asya ülkelerinde de propaganda faaliyetleri yürütüyor...

IŞİD gözünü Hindistan'a da dikti!

Irak"taki katliamlarıyla son aylarda kamuoyunun gündemine oturan Irak Şam İslam Devleti, yani bilinen kısa adıyla IŞİD, Hindistanlı Müslümanlara yönelik bir propaganda filmi hazırladı. Hindistanlı Müslümanların konuştuğu Urdu dilinde hazırlanan filmde, Müslümanlara, cihat çağrısı yapılıyor. Filmde, İslam dinini kabul eden ve Ebu Muslim adını alan genç bir Kanadalı"nın örgüte katılma serüveni anlatılıyor. Genç Kanadalı, “herkesin İslam devleti için yapabileceği bir şey var” derken, halktan imkanı olanları maddi bağışta bulunmaya, teknolojiyle ilgili gençleri ise, “teknolojik desteğe” davet ediyor.

Güney Asya üzerine çalışmalarıyla bilinen Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Analisti Boris Volhonskiy, IŞİD"in bu tür propaganda filmlerinin sayısının arttığını ve Urduca dışındaki dilllerde; Hintçe ve Tamilce videoların ortaya çıktığını belirtiyor. Hindistan ve Pakistan"da yaşayan Müslüman nüfus şu anda 300 milyonun üzerinde ve bu nüfus Urduca konuşuyor. Filmlerde Hintçe"nin kullanılması da mantıklı görünüyor; çünkü Hintçe"yi bölgedeki hemen hemen tüm Müslümanlar ikinci dil olarak kullanıyor. Uzmanlar için şaşırtıcı olan Tamil dilinde hazırlanan propaganda filmleri, çünkü bu dil, tutucu bir eyalet olarak bilinen, nüfusunun yüzde 90"ı Hindulardan oluşan Tamilnad"da kullanılıyor. Büyük çoğunluğu Hindu dinine mensup olan Tamiller arasında, Müslüman nüfusun 4 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Peki IŞİD"in amacı ne? Hindistan"da Müslümanlığı yaymak mı? Kendisine Hindistanlı Müslüman Tamiller arasında destek bulmak mı?

Bu soruların yanıtını bugünden bakarak vermek pek kolay değil. Hindistan"da, Müslümanlığın 1980"den sonra hızla yayıldığı biliniyor. Hindistan medyası, ülkede İslamın tarihi kökeninin olmadığını savunuyor ve 80"li yıllardaki hızlı yükselişin şaşırtıcı olduğunu kaydediyor. Bu yıllarda özellikle Güney Hindistan"ın birkaç bin nüfuslu kentlerinde, insanların kitleler halinde Müslümanlığı seçmesi gerçekten de şaşırtıcı olmuştu. Ancak, din uzmanları Hindistan"da o dönem İslamiyet"in yaygınlaşmasını, ülkedeki kast sistemine bağlıyorlar. Kast sisteminin hiyerarşik yapısından kurtulabilmek için İslamiyet"in sunduğu eşitlikçi fırsatlarından yararlanmak isteyenlerin, 80"li yıllarda din değiştirdiğine dikkat çekiyorlar. Ayrıca uzmanlar, bu dönemde Hindistan"da islamiyet"in yükselişinin Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez"deki Arap ülkelerinin maddi yardımlarıyla gerçekleştiğini de ekliyorlar.

80"li yıllarda dünyanın gündeminde, “Radikal İslam” ve “terör” gibi kavramların pek yer tutmadığı, bu tür örgütlerin pek güçlü olmadığı biliniyor. Dolayısıyla, “geçmiş”le, “şimdi” arasında kesin bir ayrım var. 80"lerde, Arap ülkelerinin Hindistan"da İslamiyeti yayma çabaları birer “hayır” etkinliği olarak görülürken, şimdilerde, küresel cihat hareketlerine militan devşirme etkinliği olarak görülüyor. Bu nedenle, IŞİD"in Tamilce hazırladığı propaganda filmleri, dikkatle takip ediliyor. Çünkü, bölge ülkeleri IŞİD"in arkasında, bildik aktörlerin, yani 80"li yıllarda olduğu gibi Suudi Arabistan başta olmak üzere, Körfez ülkelerinin olduğunu biliyor. (rsfmradio)

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdı
SIRADAKİ HABER