HaberlerDünyaİşgalci ABD İran’a karşı 3 yeni adım daha attı

İşgalci ABD İran’a karşı 3 yeni adım daha attı

​İşgalci ABD’nin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İranlı muhalifler ile yaptığı toplantıda İran yönetimine karşı yeni yaptırımları da içeren bir dizi yeni karar aldıklarını duyurdu.

İşgalci ABD İran’a karşı 3 yeni adım daha attı

Bu kararlarla birlikte İran’ın, Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası (IRFA) kapsamında, “özel endişe uyandıran ülke” statüsüne alındığını açıklayan Pompeo, “Dünya, İran’ın dini özgürlüklerin ihlali konusunda en kötü ülkelerden biri olduğunu bilmeli.” ifadelerini kullandı.

Pompeo, ABD Hazine Bakanlığının İranlı hakimler Mohammad Moghisseh ve Abolghassem Salavati’ ye yaptırım uygulayacağını belirterek Moghisseh’in Nasrin Sotoudeh adlı kadın hakları savunucusuna 33 yıl hapis ve 148 kırbaç cezası verdiğini öne sürdü.

Salavati’nin ise Xiyue Wang adlı Amerikan vatandaşına casusluk yaptığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezası verdiğini söyledi.

Pompeo, Salavati’nin çok sayıda siyasi mahkûm, gazeteci ve insan hakları savunucusuna idam cezası dahil ağır cezalar verdiğini iddia ederek, “O, tarafsız ve adaletten yana bir hâkim değil. Rejimin baskı için kullandığı bir araç. Bugün ABD onu yaptırım listesine aldı.” dedi.

Ayrıca Pompeo, Göçmenlik ve Vatandaşlık Kanunu kapsamında, barışçıl protestocuların yakalanması, kötü muameleye tabi tutulması ve öldürülmesi, toplantı ve ifade özgürlüklerini kullanmalarına engel olunmasından sorumlu kişilerin vize haklarının kısıtlandığını da açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

OHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldüOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldüAvrupa'da 3 milyon vakayı geçen ilk ülke İngiltere'de son 24 saatte virüsten bin 280 ölümAvrupa'da 3 milyon vakayı geçen ilk ülke İngiltere'de son 24 saatte virüsten bin 280 ölümABD'de bir günde Covid-19 nedeniyle 4 binden fazla kişi öldüABD'de bir günde Covid-19 nedeniyle 4 binden fazla kişi öldüDünya Müslüman Âlimler Birliği Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri kınadıDünya Müslüman Âlimler Birliği Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri kınadıAlmanya'da cesetlerin yakıldığı krematoryumlarda da yer kalmadıAlmanya'da cesetlerin yakıldığı krematoryumlarda da yer kalmadı
SIRADAKİ HABER