HaberlerDünyaİşgalci ABD İran’a karşı 3 yeni adım daha attı

İşgalci ABD İran’a karşı 3 yeni adım daha attı

​İşgalci ABD’nin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İranlı muhalifler ile yaptığı toplantıda İran yönetimine karşı yeni yaptırımları da içeren bir dizi yeni karar aldıklarını duyurdu.

İşgalci ABD İran’a karşı 3 yeni adım daha attı

Bu kararlarla birlikte İran’ın, Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası (IRFA) kapsamında, “özel endişe uyandıran ülke” statüsüne alındığını açıklayan Pompeo, “Dünya, İran’ın dini özgürlüklerin ihlali konusunda en kötü ülkelerden biri olduğunu bilmeli.” ifadelerini kullandı.

Pompeo, ABD Hazine Bakanlığının İranlı hakimler Mohammad Moghisseh ve Abolghassem Salavati’ ye yaptırım uygulayacağını belirterek Moghisseh’in Nasrin Sotoudeh adlı kadın hakları savunucusuna 33 yıl hapis ve 148 kırbaç cezası verdiğini öne sürdü.

Salavati’nin ise Xiyue Wang adlı Amerikan vatandaşına casusluk yaptığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezası verdiğini söyledi.

Pompeo, Salavati’nin çok sayıda siyasi mahkûm, gazeteci ve insan hakları savunucusuna idam cezası dahil ağır cezalar verdiğini iddia ederek, “O, tarafsız ve adaletten yana bir hâkim değil. Rejimin baskı için kullandığı bir araç. Bugün ABD onu yaptırım listesine aldı.” dedi.

Ayrıca Pompeo, Göçmenlik ve Vatandaşlık Kanunu kapsamında, barışçıl protestocuların yakalanması, kötü muameleye tabi tutulması ve öldürülmesi, toplantı ve ifade özgürlüklerini kullanmalarına engel olunmasından sorumlu kişilerin vize haklarının kısıtlandığını da açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER