HaberlerDünyaİşgalci ABD'den Afganistan'dan çekilme sürecini yavaşlatma sinyali

İşgalci ABD'den Afganistan'dan çekilme sürecini yavaşlatma sinyali

​ABD Savunma Bakanı LIoyd Austin, Afganistan'da şiddetin halen çok yaygın olduğunu bu nedenle çekilme konusunda aceleci davranmayacaklarını belirtti.

İşgalci ABD'den Afganistan'dan çekilme sürecini yavaşlatma sinyali

NATO Savunma Bakanları Toplantısı'ndan sonra Pentagon'da basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakanı Austin, Afganistan'da barış müzakerelerinde daha çok ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ileri sürerek ABD'nin Afganistan'dan çekilme sürecinin uzatılacağı sinyalini verdi.

Toplantıda Afganistan'daki gelişmeleri ele aldıklarını belirten Austin, "Tüm seçeneklerle birlikte, atacağımız adımların sonuçları dahil Afganistan'daki duruma ilişkin kapsamlı bir kurumlar arası inceleme yapıyoruz. Yaklaşan tarihlerin farkındayız. Ancak bunu maksatlı ve belirli bir metotla yapmak istiyoruz. Burada alınacak kararlardan önce bir şey demek istemem, ayrıca Başkan'a sunacağım tavsiyeyi de özetlemek istemiyorum. Açıkçası şiddet halen çok fazla. Afganlar arasındaki müzakerelerde çok daha fazla ilerleme kaydedilmeli. Müttefiklerimize, yaptığımız incelememizin sonucu ne olursa olsun, ABD'nin onların kuvvetlerini riske atacak ve İttifak'ın (NATO'nun) itibarını zedeleyecek şekilde Afganistan'dan aceleci ve düzensiz bir şekilde çekilmeyeceğini söyledim." dedi.

İşgalci ABD 29 Şubat 2020'de Taliban ile anlaşma yapmış ve anlaşma kapsamında mayıs ayı itibariyle tüm askerlerini Afganistan'dan çekmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER