HaberlerDünyaİşgalci ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi devam edecek

İşgalci ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi devam edecek

​İki ülke arasında yapılan görüşmede, Irak'taki ABD askerlerinin geri çekilme sürecinin devam etmesi yönünde uzlaşıya varıldığı belirtildi.

İşgalci ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi devam edecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin'in yanı sıra diğer diplomatların katıldığı 3. Stratejik Diyalog Görüşmeleri turu bugün online olarak yapıldı.

Çevrim içi düzenlenen toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, işgalci ABD'nin Irak'ın "toprak bütünlüğüne ve hukuki otoritesine saygı duyduğu" ifade edildi.

İki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin vurgulandığı açıklamada, ABD firmalarının Irak'ın kalkınmasına katkı sağlamasına yönelik yeni adımların atılabileceği ifade edildi.

Açıklamada, "ABD ve koalisyon güçleri artık daha çok eğitim ve danışmanlık görevlerine odaklanacak, böylece Irak'ta kalan muharip güçlerin başka yerlere gönderilmesinin önü açılacaktır." denildi.

Irak'taki ABD askerlerinin ülkeden ayrılma takviminin ilerleyen toplantılarda netleşeceği belirtilen açıklamada, kalan ABD ve koalisyon askerlerinin sadece eğitim ve danışmanlık görevlerini icra edeceği kaydedildi.

Irak-ABD Stratejik Diyalog Görüşmeleri'nin​​​​​​​ ilki 11 Haziran 2020'de, ikincisi de Washington'da 9 Ağustos 2020'de yapılmıştı.  

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER